Vyšlo aj v ZAH
BRUSEL 15. januára (SITA) - Krajiny s vysokokvalitnými pracovnými miestami, efektívnou sociálnou ochranou a investíciami do ľudského kapitálu ukázali, že sú odolnejšie proti ekonomickej kríze. To je jedno z hlavných zistení prieskumu Vývoj v oblasti zamestnanosti a sociálnej situácie v Európe v roku 2014, ktorý sa zaoberal následkami recesie. Prieskum zároveň zdôrazňuje potrebu investovať do vytvárania a udržiavania vhodných pracovných zručností na podporu produktivity a poukazuje na výzvu, ktorou je obnovenie zbližovania členských štátov. Zameral sa aj na ponaučenia z recesie, pričom dospel k záveru, že jej negatívny dosah na zamestnanosť a príjmy bol menší v krajinách s otvorenejšími a menej segmentovanými pracovnými trhmi a vyššími investíciami do celoživotného vzdelávania. V týchto krajinách sú dávky v nezamestnanosti zvyčajne vyplácané veľkej časti nezamestnaných, sú naviazané na aktiváciu a reagujú na ekonomický cyklus.
Marianne Thyssenová, komisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu, k tomu uviedla: "Vytváranie pracovných príležitostí je našou najnaliehavejšou úlohou a následky krízy robia túto úlohu ešte náročnejšou. Z uvedeného prieskumu vyplýva, že je nevyhnutné realizovať štrukturálne reformy a rovnako tak aj opatrenia na podporu spotreby a dopytu. Potrebujeme ďalšie investície do ľudí, na to, aby boli Európania ešte vzdelanejší, odborne pripravenejší a aktivovanejší pre potreby pracovného trhu. Investičná ofenzíva, ktorú spustila Junckerova komisia, pomôže v týchto kľúčových oblastiach priniesť skutočnú a výraznú zmenu."
Ide o štvrté vydanie ročného prieskumu vývoja v oblasti zamestnanosti a sociálnej situácie v Európe (ESDE), v ktorom komisia zaznamenáva aktuálne trendy v oblasti zamestnanosti a v sociálnej oblasti a zamýšľa sa nad najbližšími výzvami a ich možnými riešeniami vo forme stratégií a politík. Týmto prieskumom zároveň plní svoj záväzok, ktorý jej vyplýva zo zmluvy, a to informovať o sociálnej situácii v EÚ.
hd;ep