EK: Schengenský priestor voľného pohybu oslavuje 32 rokov

14. 06. 2017 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 14. júna (SITA) - Dnes si pripomíname 32. výročie vzniku schengenského priestoru voľného pohybu. Slovensko sa jeho súčasťou stalo v decembri roku 2007. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Harvanová zo Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek uviedol, že veľkou výhodou nášho členstva v schengenskom priestore je, že nás v Európe nerozdeľujú hranice, ale spájajú spoločné hodnoty. "Práve pre nás, ktorých od západnej Európy dlhé roky oddeľoval ostnatý plot a ľudia zomierali pri pokuse o prekročenie hraníc, je odstránenie hraníc veľmi cenné a predstavuje symbol zjednotenia Európy. Slobodu pohybu a pobytu si Slováci veľmi vážia a túto slobodu aj často využívajú. Vďaka Schengenskej dohode už nemáme hraničné kontroly, cestujeme voľne aj bez pasu a vďaka našej spoločnej mene euru si už vo väčšine krajín nemusíme ani meniť peniaze,” uviedol Chrenek.

Schengenskú dohodu podpísalo 14. júna 1985 päť z desiatich vtedajších členských štátov EÚ: Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Luxembursko a Holandsko. Začal sa tým proces odstraňovania vnútorných hraničných kontrol medzi členskými štátmi. Práve schengen zaručuje neobmedzené cestovanie na území 26 štátov, ktoré sú domovom pre viac ako 400 miliónov ľudí. Dnes patria do schengenského priestoru všetky členské štáty Európskej únie okrem Veľkej Británie, Írska, Bulharska, Cypru, Rumunska a Chorvátska, pridruženými krajinami sú Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko.

Vnútorné hranice sú odstránené a lepšie sa chránia vonkajšie hranice – 42 672 km námorných hraníc a 7 721 km pozemných hraníc. Štáty si na zaručenie bezpečnosti v rámci priestoru bez hraníc vymieňajú informácie pre boj proti cezhraničnej trestnej činnosti a terorizmu. Zastúpenie EK na Slovensku informuje, že sa zlepšila policajná spolupráca najmä prostredníctvom cezhraničného prenasledovania, cezhraničného sledovania či založenia spoločných policajných centier a tímov. V rámci schengenského priestoru môžu voľne cestovať aj štátni príslušníci tretích krajín, ktorých kontrolujú iba pri prekračovaní vonkajšej hranice.