BRATISLAVA 27. júla (SITA) - Stránka www.euromyty.sk, workshopy, náučné stánky na festivaloch a spoločenských podujatiach, či stáže pre študentov sú spôsoby, akými sa Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku snaží priblížiť Európsku úniu občanom. O potrebe zlepšenia komunikácie a priblížení EÚ občanom hovorili aj na tohtotýždňovej neformálnej Rade pre všeobecné záležitosti ministri pre Európsku úniu. Informovala o tom Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Zlepšenie komunikácie a otvorenosť inštitúcií a politikov voči občanom označili ministri v Bratislave za kľúčové aj v súvislosti s nárastom populizmu, extrémizmu, a odstredivých síl v EÚ, ktoré často stavajú na neférovej komunikácii, prekrúcaní faktov a šírení konšpiračných teórií. V snahe vyvrátiť niektoré negatívne mýty, ktoré sa čoraz častejšie objavujú v médiách a na sociálnych sieťach, Zastúpenie Európskej komisie vytvorilo špeciálnu webovú stránku www.euromyty.sk. Taktiež podporujú viaceré organizácie, ktoré sa tejto oblasti venujú.
Na Slovensku je hlavnou inštitúciou, akoby predĺženou rukou Európskej komisie a hlavným kontaktným bodom, Zastúpenie Európskej komisie (ZEK) so sídlom v Bratislave. Vzniklo vstupom Slovenska do EÚ, teda 1. mája 2004. Jeho úlohou je vysvetľovať európske politiky na Slovensku, zastupovať Európsku komisiu ako najvyšší výkonný orgán EÚ, informovať o aktivitách Komisie a jej legislatívnych návrhoch. Mapuje aj politický, hospodársky a sociálny vývoj na Slovensku. Veľký dôraz pritom kladie na informačné aktivity a podujatia pre širokú aj odbornú verejnosť.
„Zamestnanci Zastúpenia EK na Slovensku pravidelne organizujú rôzne súťaže pre študentov, často prednášajú žiakom ako aj seniorom o histórii, inštitúciách a politikách Európskej únie. Pripravujeme aj veľa odborných podujatí, konferencií a seminárov na témy, ktoré sú dôležité pre rozvoj Slovenska,“ uviedol vedúci zastúpenia Dušan Chrenek. Zaujímavým faktom podľa Ludvikovej je, že percentuálne zastúpenie Slovákov pracujúcich v Európskej komisii je vyššie ako podiel Slovákov v EÚ, čo svedčí aj o tom, že sa Slováci vedia v európskych inštitúciách presadiť. Ako príklad môže slúžiť dobré meno podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, ktorý má na starosti agendu Energetickej únie. „Snažíme sa, a to je pre nás dôležité, aby ľudia na Slovensku vedeli, aké práva a príležitosti im členstvo v EÚ dáva a ako môžu tieto príležitosti využívať aj v praktickom živote,“ dodal Chrenek s tým, že ZEK tiež dáva priestor študentom, ktorí si vďaka stáži môžu vyskúšať prácu v medzinárodnej inštitúcii.
Zastúpenie Európskej komisie ročne organizuje alebo spoluorganizuje desiatky odborných konferencií, seminárov, workshopov a tlačových konferencií, zúčastňuje sa so svojimi informačnými a náučnými stánkami na významných kultúrnych a spoločenských podujatiach, festivaloch a výstavách. O aktualitách verejnosť informuje prostredníctvom svojej webovej stránky www.europa.sk ako aj prostredníctvom svojich profilov na sociálnych sieťach Facebook, Twitter, Instagram a organizuje pravidelné diskusie pre širšiu verejnosť so zameraním na aktuálne celospoločenské témy s významom pre EÚ a Slovensko s názvom Café Európa. Tento rok bolo ZEK už po ôsmykrát partnerom festivalu Pohoda. V Európa stage na návštevníkov čakal pestrý program a viaceré aktivity. Každým rokom sa podľa Ludvikovej zvyšuje aj záujem o vedomostnú súťaž Mladý Európan, ktorú ZEK organizuje od roku 2005. Tento rok sa do nej zapojilo viac ako 170 škôl z celého Slovenska.
bl;lv