EK: Usilujú sa o návštevu predsedu Komisie Junckera na Slovensku pred voľbami do EP

07. 01. 2019 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 7. januára (SITA) – Bolo by skvelé, ak by sa predseda Európskej komisie prišiel pred voľbami do Európskeho parlamentu pozrieť do krajiny, kde bola najnižšia volebná účasť. Zastúpenie Európskej komisie sa podľa šéfa Ladislava Mika snaží, aby vysokí predstavitelia Európskej únie, ako je Jean-Claude Juncker, šéf Európskej rady Donald Tusk alebo predseda europarlamentu Antonio Tajani pred voľbami, ktoré sa budú konať 25. mája 2019, Slovensko navštívili. Predsedu Komisie Junckera analytici, ale aj niektorí politici z prevažne strednej či východnej Európy kritizujú za to, že príliš často počas svojho mandátu nenavštevoval tento región. Ako však Miko povedal pre agentúru SITA, treba sa pozrieť aj na časové dôvody.

„Keď som nastúpil, tak som si povedal, že to nebudeme robiť len z Bratislavy, lebo som tu na to, aby som bol čo najviac v kontakte s ľuďmi po celom Slovensku. Dal som si záväzok, že budem čo najviac chodiť po Slovensku. S veľmi odretými ušami si myslím, že sa to darí, ale tu je milión vecí, ktoré čakajú na stole, ktoré treba zodpovedať. Je to teda neustála voľba medzi jedným a druhým,“ priblížil to na svojom príklade s tým, že je rozdiel chodiť po Slovensku, a po celej Európe. „Keby mal byť pán Juncker všade, tak by bol len na cestovanie. Nemohol by zasadať, rozhodovať, nemohol by byť nikde inde, len by musel jazdiť. Máme 28 štátov, návšteva by dávala zmysel, ak by sa dalo ísť aj do regiónu. Na zmysluplnú návštevu potrebujete dva-tri dni, takže tretinu roka by nerobil nič iné, len by bol na cestách,“ vysvetlil Miko. Zároveň pripomenul, že Juncker sa zúčastňuje nielen na zasadaniach Komisie, ale aj Európskej rady, teda summitov premiérov a prezidentov, zúčastňuje sa na vyjednávaniach, napríklad s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, navštevuje štáty, ktoré predsedajú Rade EÚ a okrem toho má množstvo ešte inej práce. „Je strašne zložité to časovo stíhať a súčasne robiť lídra v rámci Komisie. Napriek tomu si myslím, že by bolo super, keby sa napríklad prišiel pozrieť pred voľbami do krajiny, kde bola najnižšia volebná účasť,“ dodal.

Na Slovensku bola pri posledných eurovoľbách v roku 2014 najnižšia volebná účasť, a to 13,05 percenta. Politické špičky či kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku avizujú, že urobia všetko preto, aby volebná účasť stúpla. Jedným z krokov na zvýšenie volebnej účasti je aj iniciatíva s názvom Tento raz idem voliť, určená predovšetkým mladým voličom, ktorá je dostupná na stránke https://www.tentorazidemvolit.eu/.