EK: Vyzýva členské štáty, aby splnili záväzky, ku ktorým sa zaviazali

17. 05. 2017 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 17. mája (SITA) – Európska komisia vo svojej 12. správe o pokroku dosiahnutom v rámci mechanizmu núdzového premiestňovania a systému presídľovania odporúča Slovensku, aby preukázalo väčšiu pružnosť a začalo čo najskôr premiestňovať utečencov z Talianska. Slovensko totiž doposiaľ premiestnilo 16 osôb z Grécka. Správa zároveň kritizuje Maďarsko, Poľsko a Rakúsko za to, že nikoho ešte nepremiestnili.

„Sú tam menované niektoré krajiny aj v negatívnom kontexte, Slovensko medzi ne nepatrí. Naša pozícia k migrácii a hlavne k povinným kvótam je známa a je známe aj to, že to nie je v súlade s pozíciou Európskej komisie. Myslím si, že tá správa je iba potvrdenie známych pozícii aj zo strany Komisie, aj jednotlivých členských krajín,“ povedal dnes minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s tým, že Komisia sa negatívne vyjadrila iba na margo krajín, ktoré neprijali ani jedného človeka.

Ako informovala Zuzana Harvanová zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, v dôsledku zvýšeného úsilia členských štátov je počet dosiaľ premiestnených osôb v roku 2017 takmer rovnako vysoký, ako za celý rok 2016. „Celkový počet premiestnení v súčasnosti predstavuje 18 418 osôb, čo dokazuje, že proces premiestňovania je účinný, ak je vôľa dodržiavať, čo bolo dohodnuté spoločne v duchu lojálnej spolupráce. Hoci je však väčšina členských štátov aktívna a premiestnenia pravidelne uskutočňuje, niektoré z nich, konkrétne Maďarsko, Poľsko a Rakúsko, dosiaľ nikoho nepremiestnili, čím ignorujú svoj právny záväzok a záväzky voči Grécku a Taliansku,“ píše sa v tlačovej správe s tým, že Rakúsko však formálne prisľúbilo premiestniť 50 osôb z Talianska, čo Komisia víta.

Správa okrem toho hovorí aj o tom, že Česká republika je v mechanizme takmer rok nečinná. Rozhodnutia o premiestnení sa týkajú záväzku premiestniť spoločne 98 255 osôb z Grécka a Talianska. Reálny počet žiadateľov je v súčasnosti omnoho nižší.

„Výsledky zatiaľ dokazujú, že ak existuje vôľa a odhodlanie členských štátov, proces premiestňovania funguje. Úspech mechanizmu premiestňovania nemôže závisieť len od niekoľkých členských štátov. Solidaritu z právneho, politického a morálneho hľadiska nemožno vykladať rôznymi spôsobmi. Vyzývam tie členské štáty, ktoré si svoje povinnosti systematicky neplnia, aby s tým ihneď začali. Celkové údaje o presídľovaní ukazujú, čo môže posilnená spolupráca a koordinácia na úrovni EÚ znamenať v praxi, a je najvyšší čas, aby sme rovnaké výsledky dosiahli v oblasti premiestňovania,“ uviedol komisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos.

V tejto súvislosti sa odporúčania v správe zameriavajú predovšetkým na tie členské štáty, ktoré ešte nevykonali rozhodnutia Rady, pričom sa konkrétne vyzývajú Maďarsko a Poľsko, aby okamžite začali plniť prísľuby a premiestňovať, Česká republika, aby bezodkladne obnovila premiestňovania a Rakúsko, ktoré teraz začalo predkladať prísľuby pre Taliansko, aby to isté začalo pre Grécko.

Podľa odporúčaní by zároveň Slovensko a Bulharsko mali preukázať väčšiu pružnosť, pokiaľ ide o ich preferencie, a mali by čo najskôr začať premiestňovať z Talianska. Slovensko doposiaľ premiestnilo 16 osôb z Grécka, z Talianska sa nám doposiaľ nepodarilo premiestniť nikoho.