EKONOMIKA: Čína nemá istý štatút trhového hospodárstva

12. 05. 2016 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 12. mája (SITA) - Čína bude musieť pre získanie štatútu trhového hospodárstva splniť päť kritérií, ktorými Európska únia definuje trhové hospodárstvo. Inak jej dovoz do únie bude podliehať neštandardným postupom, uvádza sa v uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Ich súčasťou by malo byť využívanie neštandardnej metodiky pri porovnávaní a hodnotení trhovosti čínskych nákladov a cien v rámci antidumpingových a antisubvenčných vyšetrovaní s cieľom zaručiť rovnaké podmienky pre priemysel EÚ a chrániť únijné pracovné miesta.
"Nemôžeme ohroziť našich výrobcov a stratiť milióny pracovných miest v EÚ. Pokiaľ Čína nenaplní všetky podmienky, nemôže získať štatút trhového hospodárstva," uviedol slovenský europoslanec Vladimír Maňka. "Čínska ekonomika nie je trhová, ale plánovaná s výraznými zásahmi štátu. Dotovanie cien rôznych výrobkov, vrátane ocele, deformuje medzinárodný obchod a ohrozuje výrobu a pracovné miesta v krajinách, ktoré pravidlá dodržiavajú," dodal europoslanec Ivan Štefanec.
Poslanci europarlamentu vyzvali Európsku komisiu, aby pri vypracovaní návrhu o čínskej budúcnosti v oblasti vzájomného obchodu zohľadnila obavy predstaviteľov európskeho priemyslu, odborových organizácií a ďalších zainteresovaných strán týkajúce sa dopadov prípadného priznania štatútu trhového hospodárstva Číne na zamestnanosť, životné prostredie a hospodársky rast v EÚ. Nadmerná výrobná kapacita Číny a následný lacný export má podľa poslancov už v súčasnosti pre EÚ vážne sociálne, hospodárske a environmentálne dôsledky a negatívny vplyv najmä na oceliarsky priemysel únie. Uznesenie tiež konštatuje, že 56 zo 73 aktuálnych antidumpingových opatrení EÚ sa uplatňuje na čínsky dovoz.
Parlament zároveň poukázal na význam partnerstva medzi EÚ a Čínou, ktorá je druhým najväčším obchodným partnerom únie. Vzájomný obchod EÚ a Číny predstavuje viac ako 1 miliardu eur denne a čínsky trh je hlavnou hnacou silou ziskovosti pre mnohé priemyselné odvetvia a značky v EÚ, uvádza sa v uznesení. Poslanci však odmietli akékoľvek jednostranné ústupky vo vzťahu k udeleniu štatútu trhového hospodárstva Číne a vyzvali EK, aby skoordinovala svoje úsilie o jednotný právny výklad čínskeho prístupového protokolu s hlavnými obchodnými partnermi EÚ.
V prípade, že Európska komisia navrhne uznať Čínu za trhovú ekonomiku na základe právnych predpisov EÚ, Európsky parlament bude o tomto návrhu spolurozhodovať s Radou ministrov.


qq;md