EKONOMIKA: EK vydala balíček opatrení o porušení právnych predpisov

29. 09. 2016 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 29. septembra (SITA) - Európska komisia (EK) vydala nový balíček o porušení právnych predpisov, tzv. infringments. Informovala o tom Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Prvé odôvodnené stanovisko je v oblasti Jednotného digitálneho trhu, kedy EK nalieha na 19 členských štátov (vrátane SR), aby zaviedli predpisy, vďaka ktorým sa znížia náklady na zavedenie širokopásmového pripojenia.
V oblasti životného prostredia sú Slovensko a Bulharsko vyzývané k tomu, aby dodržiavali právne predpisy EÚ o ochrane vody pred znečistením dusičnanmi. "V tejto oblasti začala EK voči Slovensku konanie už v novembri 2012. Hoci Slovensko už vyriešilo väčšinu problémov prijatím zákona o hnojivách, krajina musí ešte určiť dostatočný počet pásiem ohrozených dusičnanmi a zabezpečiť, aby bol akčný program pre dusičnany v súlade s právom EÚ," priblížila Ludviková. Dodala, že Bulharsko a Slovensko majú dva mesiace na to, aby informovali EK o opatreniach prijatých na odstránenie nedostatkov, v opačnom prípade tieto prípady môžu byť postúpené Súdnemu dvoru EÚ.
Ďalšie odôvodnené stanovisko je z oblasti jednotného trhu a okrem Slovenska ho dostalo aj Rakúsko, Holandsko, Rumunsko a Švédsko. Európska komisia formálne tieto krajiny žiada, aby ukončili uplatňovanie bilaterálnych investičných zmlúv v rámci EÚ. "Sú to vlastne zmluvy, v ktorých sú stanovené podmienky, za ktorých môžu štátni príslušníci a spoločnosti investovať súkromné investície z jedného štátu v inom štáte," vysvetlila Ludviková.
Európska komisia tiež vyzýva Slovensko, aby správne vykonávalo ustanovenia smernice o opravných prostriedkoch tým, že ukončí opätovné hodnotenie ponúk. "Postup verejného obstarávania na úrovni EÚ týkajúci sa zákazky na obnovu železnice v hodnote 250 miliónov eur sa začal v roku 2009, ale hodnotenie ponúk ešte stále nie je ukončené," priblížila Ludviková. Zámerom pravidiel EÚ v oblasti verejného obstarávania je zabezpečiť, aby verejné obstarávanie bolo transparentné, efektívne a aby poskytlo všetkým hospodárskym subjektom spravodlivú šancu zapojiť sa do výzvy na predkladanie ponúk a získať zákazku.
"Platí to za predpokladu, že predložené ponuky sú vyhodnotené v rozumnom časovom rámci a prípadné rozhodnutia obstarávatelia efektívne vykonávajú," dodala zástupkyňa EK. Nedokončením vyhodnotenia ponúk Slovensko porušilo článok 10 smernice o verejnom obstarávaní služieb vo verejnom záujme, pokiaľ ide o rovnosť zaobchádzania s uchádzačmi a zákaz diskriminácie uchádzačov.
V nadväznosti na formálnu výzvu zaslanú slovenským orgánom v októbri 2014, Najvyšší súd Slovenskej republiky zrušil všetky rozhodnutia o udelení zákazky súvisiace s touto zákazkou a nariadil opätovné hodnotenie ponúk. Ludviková upozornila, že takmer dva roky po tomto rozhodnutí však slovenské orgány ešte stále nedokončili hodnotenie. "Slovenské orgány majú teraz dva mesiace na to, aby upovedomili Európsku komisiu o opatreniach prijatých na nápravu situácie, v opačnom prípade môže Európska komisia a rozhodnúť o postúpení prípadu Slovenska na Súdny dvor EÚ," uzavrela Ludviková.


qq;ti