EKONOMIKA: Európska komisia navrhla rámec na preverovanie priamych zahraničných investícií

14. 09. 2017 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 14. septembra (SITA) - Európska komisia vo štvrtok zverejnila návrhy na zriadenie európskeho rámca na preverovanie priamych zahraničných investícií smerujúcich do Európskej únie. Zároveň začne vypracúvať podrobnú analýzu tokov priamych zahraničných investícií smerujúcich do EÚ a spolu s členskými štátmi vytvorí koordinačnú skupinu, ktorej poslaním bude pomáhať pri identifikácii spoločných strategických aspektov a riešení v oblasti priamych zahraničných investícií. "EÚ už v súčasnosti je a naďalej aj zostane jedným z najotvorenejších obchodných režimov na svete. Priame zahraničné investície sú dôležitým zdrojom rastu, zamestnanosti a inovácií. Nemôžeme však prehliadať to, že zahraničné prevzatia spoločností môžu byť v niektorých prípadoch pre naše záujmy škodlivé,“ dodal podpredseda Jyrki Katainen

Európska komisia navrhuje nový právny rámec, ktorý by Európe umožnil ochraňovať jej základné záujmy. Ako priblížila EK, ide o Európsky rámec na preverovanie priamych zahraničných investícií členskými štátmi z hľadiska bezpečnosti alebo verejného poriadku, ktorý zahŕňa povinnosti v oblasti transparentnosti, pravidlo rovnakého zaobchádzania, pokiaľ ide o zahraničné investície rôzneho pôvodu a povinnosť zabezpečiť náležité možnosti nápravy rozhodnutí prijatých na základe týchto mechanizmov preskúmania.

Zahŕňa to aj mechanizmus spolupráce medzi členskými štátmi a EK. Mechanizmus možno aktivovať vtedy, keď konkrétna zahraničná investícia v jednom alebo viacerých členských štátoch môže mať vplyv na bezpečnosť alebo verejný poriadok iného členského štátu. Patrí sem tiež preverovanie Európskou komisiou z hľadiska bezpečnosti alebo verejného poriadku vtedy, keď priama zahraničná investícia v členských štátoch môže mať vplyv na projekty alebo programy v záujme EÚ.

Nový rámec preverovania investícií na úrovni EÚ zabezpečí podľa EK transparentnosť a predvídateľnosť pre investorov a vlády jednotlivých členských štátov. Bude vychádzať z vnútroštátnych mechanizmov preskúmania, ktoré sú už zavedené v 12 členských štátoch a nebude mať vplyv na schopnosť krajín EÚ prijímať prípadné nové mechanizmy preskúmania alebo existovať bez takýchto vnútroštátnych mechanizmov. Pokiaľ ide o rozhodnutia o priamych zahraničných investíciách, tento európsky rámec zachová potrebnú vnútroštátnu flexibilitu. Posledné slovo budú mať pri akýchkoľvek preverovaných investíciách naďalej členské štáty.