EKONOMIKA: Európska komisia navýšila odhad rastu slovenského hospodárstva

07. 02. 2018 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 7. februára (SITA) - Pozitívne vyhliadky slovenského hospodárstva potvrdzujú aj aktuálne údaje Európskej komisie. Brusel totiž navýšil odhad rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku o 0,2 percentuálneho bodu na 4 %. Ako sa ďalej uvádza v najnovšej zimnej prognóze, ktorú komisia zverejnila v stredu, v budúcom roku by mal hospodársky rast Slovenska dosiahnuť 4,2 %, čo rovnako oproti predchádzajúcej jesennej prognóze znamená navýšenie odhadu o 0,2 percentuálneho bodu.

Zlepšenie predikcie rastu slovenskej ekonomiky komisia pripisuje v tomto roku predovšetkým ďalšiemu zlepšovaniu vývoja na trhu práce, ako aj rastu investícií v súkromnom sektore. V budúcom roku by sa k ťahúňom rastu hospodárstva na Slovensku mal pridať aj export podporovaný novými výrobnými kapacitami v automobilovom priemysle a silným zahraničným dopytom. Na druhej strane komisia upozorňuje na pomalý nábeh čerpania eurofondov z nového programového obdobia. Práve eurofondy sa pritom v predchádzajúcich rokoch ukázali ako hlavný faktor investičnej aktivity v súkromnom aj verejnom sektore.

Európska komisia však zároveň aj výraznejšie zvyšuje svoj odhad rastu cien na Slovensku. Harmonizovaná inflácia by totiž podľa Bruselu mala v tomto roku dosiahnuť 2,2 %, čím svoje predchádzajúce odhady navyšuje až o 0,5 percentuálneho bodu. Výhľad rastu spotrebiteľských cien na rok 2019 ponecháva zatiaľ bez zmeny na úrovni 2 %.

Vývoj spotrebiteľských cien pritom podľa Bruselu takisto súvisí s pozitívnym vývojom na trhu práce. Pokračujúci pokles nezamestnanosti a rast príjmov domácností totiž budú vyvíjať čoraz väčší tlak aj na rast cien.