EKONOMIKA: Európska komisia podporí regióny pri budovaní odolných hospodárstiev v ére globalizácie

18. 07. 2017 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 18. júla (SITA) - Európska komisia v utorok predstavila nový súbor opatrení s cieľom podporiť európske regióny pri investovaní do konkurencieschopných špecializovaných oblastí. Táto koncepcia inteligentnej špecializácie, zavedená do všetkých regionálnych politických programov v roku 2014, sa podľa komisie osvedčila a prináša výsledky. Komisia preto v súčasnosti plánuje pozitívne skúsenosti využiť pri dvoch pilotných projektoch.

Jeden z pilotných projektov sa týka podpory na špecifické problémy regiónov, ktoré čelia priemyselnej transformácii. "Niektoré regióny môžu na vlastnú žiadosť spolupracovať s tímom odborníkov z komisie na zlepšení svojej inovačnej kapacity, odstraňovaní prekážok v oblasti investícií, či vybavovaní občanov správnymi zručnosťami a pripravovaní sa na priemyselné a spoločenské zmeny," uviedla tlačová asistentka Zastúpenia EK na Slovensku Zuzana Harvanová.

Ďalším projektom sú medziregionálne inovačné partnerstvá podporované z fondov EÚ. "Cieľom tohto pilotného projektu, ktorý je inšpirovaný úspechom iniciatívy Vanguard, je identifikovať a rozvíjať financovateľné medziregionálne projekty, ktoré môžu vytvárať európske hodnotové reťazce v prioritných odvetviach, akými sú napríklad veľké dáta, biohospodárstvo, efektívne využívanie zdrojov, prepojená mobilita alebo vyspelá výroba," dodala Harvanová.

Výzvy na vyjadrenie záujmu o pilotné opatrenie pre regióny čeliace priemyselným zmenám budú vyhlásené na jeseň tohto roka. V tomto roku sa zároveň zriadia medziregionálne partnerstvá a budú fungovať počas roka 2018.

V IT sektore vlani v Európskej únii pracovalo 8,2 milióna odborníkov, z toho na Slovensku vyše 73,2 tisíca. Vyplýva to zo štatistiky zamestnanosti v oblasti odborníkov na informačné a komunikačné technológie, ktorú v utorok predstavil štatistický úrad EÚ Eurostat. Najviac IT odborníkov bolo v rámci EÚ zamestnaných vo Veľkej Británii (1,6 milióna ľudí), v Nemecku (1,5 milióna) a vo Francúzsku (1 milión) - tieto tri krajiny spolu zamestnávali až polovicu všetkých IT odborníkov v EÚ.

Až 83,3 % IT odborníkov v EÚ tvorili muži, pričom najväčší podiel mužov v IT sektore malo Slovensko (90,8 %), nasledujú Česká republika (88,8 %), Malta (88,3 %), Grécko (87,3 %), Maďarsko (86,9 %) a Chorvátsko (86,7 %). Naopak, najmenej mužov v IT pracuje v Bulharsku (69,8 %), Rumunsku (73,7 %), Lotyšsku a Litve (obe 75,2 %).

Štatistiky zároveň ukázali, že až 41 % podnikov malo problémy zaplniť pracovné miesta v oblasti IT alebo nájsť vhodných kandidátov na túto pozícii. Najväčší podiel takýchto podnikov zaznamenala Česká republika (66 % podnikov), na Slovenskuto bolo 51 percent.