Vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 21. septembra (SITA) - Obchodná dohoda medzi Európskou úniou a Kanadou, tzv. CETA (Canada-EU Trade Agreement), sa začína vo štvrtok 21. septembra predbežne uplatňovať v praxi. Dohoda, ktorá bola dosiahnutá počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, prináša uľahčenie obchodovania s tovarom a službami a odstránenie ciel a obchodných bariér.
Podľa rezortu hospodárstva ide o zatiaľ najambicióznejšiu dohodu o voľnom obchode, ktorú únia dosiahla s dôležitým partnerom G7. „Ide o veľký úspech únie aj slovenského prostredníctva a dôkaz dôveryhodnosti a akcieschopnosti Európskej únie. Je to obojstranne výhodná dohoda, ktorá sa môže stať vzorom a referenciou pre podobné dohody s inými štátmi," tvrdí minister hospodárstva Peter Žiga.
Po siedmich rokoch uplatňovania dohody sa majú pritom clá na produkty vyvážané z Európskej únie do Kanady úplne odstrániť. Dohoda tiež uľahčí vstup európskych firiem na kanadský trh a vytvorí lepšie podmienky na rozvoj investícií a uplatnenie sa expertov z členských krajín, vrátane Slovenska, ako aj v Kanade. Skončia sa tiež obmedzenia prístupu k verejným zákazkám, otvorí sa trh so službami a poskytnú sa predvídateľné podmienky pre investorov. Dohoda obsahuje aj záruky, aby sa hospodársky zisk v žiadnom prípade nedosahoval na úkor základných práv, sociálnych noriem, práva vlády na reguláciu, ochrany životného prostredia alebo zdravia a bezpečnosti spotrebiteľov.
Európska únia aj Kanada už od prvého dňa uplatňovania dohody odstránia clá pre 98 % colných položiek. Clá v priemyselnom sektore budú plne liberalizované, z toho viac ako 99 % už od začatia uplatňovania dohody. To ušetrí exportérom z Európskej únie ročne na nevybratom cle zhruba 470 mil. eur.
Na Slovensko bude mať zmluva zrejme skôr nepriamy ekonomický dosah, pretože podiel obchodu s Kanadou na celkovom vývoze Slovenska je menej ako pol percenta. Veľký význam však dohoda môže mať podľa ministerstva hospodárstva na úrovni Európskej únie, kde môžu vzniknúť nové pracovné príležitosti a prísť nové investície.
Európsky parlament schválil dohodu 15. februára 2017, čím Európska únia ukončila vnútorné schvaľovacie postupy a CETA sa môže začať predbežne uplatňovať. Nasledovať bude ratifikácia členskými štátmi, ktorá ja potrebná na definitívne nadobudnutie platnosti dohody. Na Slovensku by sa mal ratifikačný proces začať na jeseň tohto roku.