vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 10. mája (SITA) - Čína nie je podľa kritérií EÚ trhovým hospodárstvom, konštatovali v utorok poslanci Európskeho parlamentu (EP). Ako informovala tlačová atašé Soňa Mellak, poslanci v rámci rozpravy so zástupcami Rady a Európskej Komisie hľadali spôsob ako bojovať s nekalou konkurenciou zo strany Číny po 11. decembri 2016, kedy by mali na základe jej prístupového protokolu k Svetovej obchodnej organizácii (WTO) nastať zmeny vo vyšetrovaniach Pekingu za účelom ochrany obchodu v EÚ. Európsky parlament prijme vo štvrtok k tejto téme samostatné uznesenie.
Väčšina poslancov v rámci rozpravy kritizovala Peking za netransparentnú politiku štátnej pomoci a štátne dotácie čínskych firiem, dôsledkom čoho sú nízke ceny exportu neodrážajúce vzťah ponuky a dopytu. Nadmerná výrobná kapacita Číny je podľa poslancov zdrojom lacného exportu, ktorý v EÚ spôsobuje škody najmä oceliarskemu priemyslu a ohrozuje tak státisíce pracovných miest. Mnoho poslancov vyzvalo Európsku komisiu, aby čo najskôr predložila návrh novej právnej úpravy na boj proti dumpingovému dovozu. Podľa ďalších musí EÚ vyslať jasný signál, že Čína nebude uznaná za trhovú ekonomiku.
Komisár Vytenis Andriukaitis poslancov uistil, že riešenie krízy oceliarskeho priemyslu v EÚ je vysoko na zozname priorít Európskej komisie. Podľa neho je nepopierateľné, že Čína nie je trhovým hospodárstvom. Európska komisia preto pracuje na novom prístupe, ktorého súčasťou bude silný systém ochrany obchodu a ktorý bude zároveň v súlade s pravidlami WTO, dodal.
Tento nový prístup by podľa komisára Andriukaitisa mohol byť založený na príklade USA, kde sa vypočítava dumpingové rozpätie v závislosti od konkrétneho prípadu. Prisľúbil tiež, že kolégium komisárov sa bude touto otázkou zaoberať začiatkom leta. Holandská ministerka Jeanine Hennis-Plasschaert dodala, že táto téma bude predmetom zasadnutia Rady (ministrov) EÚ pre zahraničné veci 13. mája.
dn;ti