EKONOMIKA: Reformy potrebujú najmä Taliani, Chorváti a Slovinci

05. 03. 2014 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 5. marca (SITA) - Taliansko, Chorvátsko a Slovinsko označila Európska komisia (EK) za ekonomiky s najväčšími makroekonomickými nerovnováhami v rámci 17 členských krajín Európskej únie, v prípade ktorých robila hĺbkové analýzy.. EK to uviedla vo výsledkoch analýz, ktoré zverejnila v stredu na svojej internetovej stránke. Komisia uviedla, že Taliansko musí riešiť problém veľmi vysokej úrovne štátneho dlhu a slabej konkurencieschopnosti ekonomiky. V prípade Chorvátska podľa EK sú potrebné kroky na riešenie ekonomickej zraniteľnosti vyplývajúce z veľkej zahraničnej zadlženosti a oslabujúceho výkonu exportu. Nerovnováhy slovinskej ekonomiky sa podľa EK začali zmenšovať v priebehu uplynulého roka vďaka makroekonomickým reformám. Rozsah nevyhnutných zmien však znamená, že v hospodárstve stále existujú vysoké riziká.
Podľa správy Európskej komisie sú však nerovnováhy prítomné aj v najväčších ekonomikách eurozóny, a to v Nemecku a Francúzsku. Nemecko napríklad dlhodobo vykazuje prebytok bežného účtu platobnej bilancie na veľmi vysokej úrovni. Preto by malo identifikovať a realizovať opatrenia, ktoré pomôžu posilniť domáci dopyt. Pokiaľ ide o Francúzsko, EK uviedla, že táto krajina, ktorá vlani dostala dodatočné dva roky na zníženie svojho rozpočtového deficitu pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), neplní svoje sľuby v oblasti konsolidácie verejných financií. Predpokladá sa, že Francúzsko neplní svoj cieľ v oblasti deficitu, konštatovala komisia.
Ku krajinám, ktoré majú podľa hĺbkových analýz EK hospodárske nerovnováhy, patria aj Belgicko, Bulharsko, Írsko, Španielsko, Maďarsko, Holandsko, Fínsko, Švédsko a Veľká Británia. EK uviedla, že jej hodnotenia môžu členské štáty využiť pri tvorbe svojich národných reformných programov a programov stability a konvergencie. Všetky členské štáty ich predložia Európskej komisie koncom apríla, EK ich vyhodnotí a začiatkom júna zverejní aktualizované špecifické odporúčania pre jednotlivé členské štáty.


dn;ab