ENERGETIKA: Eastring by mohol byť náhradným plynovodom pre Balkán

11. 12. 2014 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 11. decembra (SITA) - Zámer na výstavbu plynovodu Eastring zo Slovenska na hranice Bulharska a Turecka je jedným z viacerých možných náhradných projektov, ktoré by po zastavení projektu plynovodu South Stream (Južný prúd) mohli zvýšiť energetickú bezpečnosť a zabezpečiť dodávky plynu do juhovýchodnej Európy. Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, zodpovedný za energetickú úniu, chce z tohto dôvodu vytvoriť pracovnú skupinu na vysokej úrovni. Ministri energetiky členských štátov Európskej únie, ale aj operátori a regulátori by podľa neho mali posúdiť aktuálnu situáciu.
"Určite to bude jeden z projektov, ktorý bude predstavený v rámci tohto rokovania. Potom bude potrebné nájsť konsenzus medzi členskými krajinami na tom, ako vlastne zvoliť optimálny variant, aby všetky požiadavky k tomuto projektu zo strany členských krajín boli zohľadnené," povedal vo štvrtok Šefčovič. "Pôjde o to, ako sa jednotlivé členské štáty k tomu postavia, aby sa zvolil optimálny variant," dodal.
Postaviť nový plynovod Eastring spájajúci slovenské Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou navrhuje pološtátna firma Eustream. Projekt by chcela predstaviť ministerstvu hospodárstva do Vianoc. Výstavba nového plynovodu by mala stáť predbežne 750 mil. eur. Projekt je v prípravnej fáze. Slovenský prevádzkovateľ plynovej prepravnej siete, firma Eustream, uvažuje nad dvoma fázami realizácie projektu. Po dokončení prvej fázy by sa mohlo novým plynovodom v oboch smeroch prepraviť 10 miliárd kubických metrov plynu ročne a po dokončení druhej fázy ďalších 10 miliárd kubíkov.
Európska komisia dlhodobo podporuje severojužné prepojenie plynovodov. Začiatkom budúceho roku by malo začať fungovať prepojenie SR a Maďarska. Brusel nedávno schválil poskytnutie 4,6 mil. eur na dopadovú štúdiu vytvorenia prepojenia aj s Poľskom z programu CEF. "Každé takéto prepojenie dáva oveľa väčšiu variabilitu a diverzifikáciu zdrojov aj trás pre dodávky plynu. Bolo by to veľmi prospešné nielen pre SR, ale aj EÚ," povedal Šefčovič.
Pracovná skupina EÚ na vysokej úrovni má pripraviť nový plán na riešenie energetických otázok a zásobovanie plynom pre strednú a juhovýchodnú Európu. Cieľom je zabezpečiť energetickú bezpečnosť týchto krajín. Zastavenie projektu plynovodu South Stream, ktorý mal viesť z Ruska cez Čierne more na Balkán, oznámil ruský prezident Vladimir Putin začiatkom decembra v Turecku.
"Tento projekt bol od začiatku vnímaný tak, že na jeho realizáciu bude potrebné, aby sa rešpektovali všetky európske pravidlá v oblasti energetiky. Ide hlavne o pravidlo oddelenia infraštruktúry od samotnej prevádzky, ale aj o dodržiavanie hospodárskej súťaže na európskom trhu a stanovovanie cien plynu v EÚ," uviedol Šefčovič. South Stream mal podľa neho od začiatku problémy s rešpektovaním všetkých týchto pravidiel. Pracovná skupina EK a South Streamu mala zabezpečiť, aby bol tento projekt v súlade s európskymi pravidlami.
Konzorcium pre výstavbu South Stream reagovalo tým, že sa obrátilo na Svetovú obchodnú organizáciu so sťažnosťou, v ktorej vlastne spochybnilo platnosť európskeho práva pre tento veľký projekt. "A to viedlo k tomu, že sa prerušili technické expertné rokovania o tom, ako možno zabezpečiť, aby projekt South Stream bol kompatibilný s európskymi pravidlami," pripomenul Šefčovič. Podľa neho je dôležité, aby všetky projekty takéhoto rozsahu prispeli k celkovej energetickej bezpečnosti EÚ a tým aj Slovenska. "Na rokovaniach bolo vždy zohľadňované aj to, aby tento projekt viedol k zvýšeniu a nie k zníženiu energetickej bezpečnosti," dodal.


dn;be