ENVIRO: EK musí zefektívniť ochranu biodiverzity, tvrdia aktivisti

08. 12. 2016 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 8. decembra (SITA) - Európska komisia (EK) by mala čo najskôr prijať akčný plán, ktorý zabezpečí efektívnejšiu implementáciu európskych smerníc na ochranu prírody ako aj ich súlad s ďalšími európskymi politikami ako energetika či poľnohospodárstvo. Environmentálne organizácie takto reagovali na stredajšie rozhodnutie EK nemeniť Smernicu o vtákoch a Smernicu o biotopoch, ktoré považujú za najefektívnejšie v oblasti ochrany vzácnych druhov živočíchov, rastlín a biotopov. “Brusel musí teraz predstaviť dobrý akčný plán, ktorý zabezpečí lepšie vynucovanie zákonov a prinesie vhodné riešenia pre prírodu i v rámci ostatných politík a investícií," povedala Miroslava Plassmann z organizácie WWF Slovensko. Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko dodal, že od EK teraz očakávajú návrh súboru účinných opatrení smerujúcich k lepšej ochrane prírody v praxi a kroky, ktoré obmedzia tlak na prírodu zo strany niektorých politík.
EK vyše dvoch rokov prehodnocovala efektívnosť oboch smerníc na ochranu prírody s cieľom zistiť, či sú dostatočne účinné a či spĺňajú svoj účel. Proti snahám zmeniť tieto smernice sa postavili nielen ochranári z celej Európy vrátane Slovenska, no proti otváraniu tejto legislatívy sa vyslovili aj ministri životného prostredia členských krajín Únie a Európsky parlament. Petíciu v rámci kampane Nature Alert (Hlas pre prírodu) podpísalo viac ako pol milióna občanov a 200 environmentálnych organizácií z celej EÚ. Podrobné hodnotenie, ktoré pre Komisiu robil tím nezávislých expertov v rámci takzvaného Fitness checku, došlo k záveru, že smernice o biotopoch a vtákoch sú efektívnym nástrojom na dosahovanie stanovených cieľov, no problémom je ich nedostatočná implementácia a financovanie.
Mimovládne organizácie upozorňujú, že okrem nedostatočného financovania ochrany prírody, veľký problém predstavuje súčasné nastavenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ, ktorá vedie k ničeniu prírodných zdrojov tým, že väčšina zdrojov smeruje k najväčším farmám, ktoré sú najväčšími znečisťovateľmi. Komisia musí čo najskôr predstaviť ambicióznu reformu, ktorá zabezpečí súlad Spoločnej poľnohospodárskej politiky s environmentálnymi cieľmi EÚ a presmeruje podporu na farmárov, ktorí prispievajú k ochrane biodiverzity a prírodných zdrojov. "V opačnom prípade, bude ochrana ekosystémov čoraz problematickejšia a bude si vyžadovať čoraz viac zdrojov," tvrdí Ridzoň. Očakáva sa, že envirokomisár Karmenu Vella navrhne ďalší postup už na jar budúceho roku, pričom akčný plán na zastavenie straty biodiverzity by mal byť pripravený do roku 2020. EK v stredu schválila návrh na jeho vypracovanie a uviedla, že plán bude obsahovať konkrétne opatrenia na financovanie environmentálnych cieľov EÚ a ich zosúladenie s jej ďalšími politikami.
Smernice o vtákoch a biotopoch sú základom ochrany prírody v Európe. Vďaka nim je chránených 1 400 ohrozených druhov rastlín a živočíchov a milión kilometrov štvorcových prírodných biotopov v Európe. Smernice sú základom pre vytvorenie najväčšej sústavy chránených území na svete (Natura 2000), ktorá pokrýva 18 percent povrchu Európskej únie a približne šesť percent územia morí. Ročne navštívi lokality Natura 2000 vrátane oblasti Karpát či delty Dunaja viac ako miliarda návštevníkov. Slovensko pritom patrí medzi krajiny s najvyššou biodiverzitou v EÚ a akékoľvek oslabenie ochrany prírody by ohrozilo jeho prírodné dedičstvo, ktoré je v mnohých slovenských regiónoch jedným z kľúčových základov pre rozvoj turistiky.


nr;kh