Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 5. apríla (SITA) – Európsky parlament (EP) vyzval Európsku komisiu a členské štáty na okamžitú reakciu na zmenu klímy spôsobenej okrem iného aj odlesňovaním tropických lesov. Jednou z príčin devastácie pralesov je narastajúca produkcia palmového oleja, pričom Európska únia je tretím najväčším dovozcom tejto komodity. EP preto vyzval Komisiu na postupné ukončenie využívania rastlinných olejov zapríčiňujúcich odlesňovanie vrátane palmového oleja pri výrobe biopalív. Žiada tiež zavedenie jednotného certifikačného systému, ktorý by mal zaručiť, že na trh EÚ sa dostane iba udržateľne vyrobený palmový olej. Europarlament požaduje, aby EÚ v rámci vnútorného trhu zaviedla minimálne kritériá udržateľnosti pre palmový olej a výrobky, ktoré ho obsahujú. Komisia by zároveň mala zvážiť uplatňovanie rôznych systémov ciel, ktoré by presnejšie odrážali skutočné náklady spojené s environmentálnou záťažou. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré v utorok schválil v pomere hlasov 640 za a 18 proti.
Podľa europoslankyne Jany Žitňanskej (NOVA) obsahom návrhu nie je snaha bojkotovať všetky výrobky obsahujúce palmový olej, ale napríklad zlepšenie označovania týchto produktov a výlučné uvádzanie na trh certifikovaných olejov. „Palmový olej sa nachádza v potravinách, v pracích prostriedkoch, ale aj v rúžoch a inej kozmetike. Častokrát nie je táto zložka na obaloch vôbec uvedená,” hovorí europoslankyňa. Slovensko si podľa nej môže zobrať príklad z krajín ako Švédsko, Dánsko alebo Francúzsko, ktoré sa zaviazali už v roku 2015 používať len certifikovaný palmový olej, ktorý prešiel prísnou kontrolou a bol vyrobený bez spôsobenia škody na životnom prostredí.
Vypaľovaním lesov sa vyprodukuje 1,47 gigaton uhlíka ročne, pričom až 49 percent všetkého odlesňovania pralesov sa uskutočňuje v posledom období nezákonne. Palmový olej sa stal celosvetovo najpoužívanejším olejom, čo je podľa návrhu uznesenia Európskeho parlamentu zapríčinené jeho nízkou cenou. Hlavnými odvetviami, ktoré cenovú dostupnosť využívajú, sú energetický a potravinový priemysel. Až 46 percent z celkového objemu palmového oleja dovážaného na územie EÚ sa využíva na výrobu biopalív, čo si vyžaduje približne milión hektárov tropickej pôdy. Podstatná časť celosvetovej výroby palmového oleja je tiež spojená s porušovaním základných ľudských práv a primeraných sociálnych štandardov. „Nemôžeme ignorovať problém odlesňovania, ktorý ohrozuje celosvetovú dohodu o zmene klímy COP21 a ciele OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja," uviedla česká spravodajkyňa uznesenia Kateřina Konečná