Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA/ KIGALI 15. októbra (SITA) - Prelomovou dohodou sa skončili rokovania zmluvných strán Montrealského protokolu v africkom štáte Rwanda. Svet sa zaviazal postupne redukovať výrobu a spotrebu fluorované plynov (HFC), ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. S významným krokom súhlasilo 197 krajín počas 28. stretnutia zmluvných strán Montrealského protokolu hlavnom meste Rwandy, v Kigali. EÚ začne so znižovaním už od roku 2019. Rokovania v jej mene viedol slovenský minister životného prostredia László Sólymos, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Petra Stano Maťašovská.
Diskusie o dodatku k Montrealskému protokolu o redukcii HFC trvali sedem rokov a zmluvné strany, teda 197 krajín, ho napokon prijali v Kigali konsenzom. „Je to veľký úspech. Nárast globálnej teploty by sa tým mal znížiť o 0,5 °C. Je to jeden z prvých konkrétnych krokov k napĺňaniu cieľov Parížskej dohody, ktorá vstúpi do platnosti začiatkom novembra," cituje tlačová správa MŽP SR vyjadrenie šéfa envirorezortu László Sólymos po skončení rokovaní.
Zmluvné strany musia zredukovať výrobu a spotrebu HFC najneskôr do roku 2045. EÚ začne už v roku 2019. EÚ tak podľa Sólymosa potvrdzuje líderskú pozíciu v boji s globálnym otepľovaním. EÚ sa tak pod taktovkou slovenského predsedníctva zaradila medzi najambicióznejšie štáty v znižovaní HFC, dodal odbor komunikácie MŽP SR.
ta