ENVIRO: Proti snahe EK meniť envirozákony je aj europarlament

03. 02. 2016 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 3. februára (SITA) - Európske smernice o vtákoch a biotopoch sú najefektívnejšie v oblasti ochrany vzácnych druhov živočíchov, rastlín a biotopov. Na svojom utorkovom zasadnutí to konštatoval Európsky parlament (EP), ktorý sa zasadil za zachovane týchto kľúčových zákonov EÚ na ochranu prírody. Ako informovala Tatiana Nemcova zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, europoslanci veľkou väčšinou podporili správu o priebežnom hodnotení Stratégie na ochranu biodiverzity do roku 2020, ktorá požaduje zachovanie Smernice o vtákoch a Smernice o biotopoch. Zdôraznili, že dôsledná implementácia týchto smerníc a ich zodpovedajúce financovanie sú hlavnými predpokladmi na efektívnu ochranu prírody v EÚ.
Európska komisia (EK) v súčasnosti prehodnocuje efektívnosť existujúcich smerníc EÚ na ochranu prírody s cieľom zistiť, či sú dostatočne účinné. Proti snahám zmeniť tieto smernice sa postavili nielen ochranári z celej Európy vrátane Slovenska, no v decembri 2015 sa proti otváraniu tejto legislatívy vyslovili aj ministri životného prostredia členských krajín Únie. Petíciu proti snahám EK podpísalo viac než pol milióna Európanov a 120 environmentálnych organizácií z EÚ. Počet podpisov na petícii (520 325) bol zatiaľ najvyšší v histórii EÚ. Európskej komisii vyslal jasný odkaz, že tieto zákony nie je potrebné meniť a dôraz treba klásť na ich lepšie uplatňovanie. Ukončenie hodnotenia efektívnosti smerníc o vtákoch a biotopoch (tzv. Fitness check) sa očakáva v apríli.
„Európsky parlament bol pri hlasovaní netradične jednotný a poslal Európskej komisii jasný odkaz - máte silný mandát na zabezpečenie lepšej implementácie existujúcej legislatívy, no otváranie smerníc pre ochranu prírody si neželáme,“ zdôraznila Nemcová s tým, že správu podporenú veľkou väčšinou EP Komisia nemôže ignorovať. Na Slovensku sa do kampane za zachovanie smerníc s názvom Hlas pre prírodu (anglický názov Nature Alert) zapojili ochranárske organizácie SOS/BirdLife Slovensko, WWF DCP Slovensko, CEPA- Priatelia Zeme, Ochrana dravcov na Slovensku, Bratislavské regionálne ochranárske združenie a Lesoochranárske zoskupenie VLK.


bl;kh