Vyšlo aj v DOM
Vyšlo aj vBRATISLAVA 11. apríla (SITA) – Aj slovenskí ochranári požadujú zásadnú zmenu poľnohospodárskej politiky EÚ a vyzývajú ľudí, aby sa do 2. mája zapojili do konzultácie o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, prostredníctvom ktorej Európska komisia zisťuje názory občanov na jej budúcu podobu. Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko v spolupráci s európskymi ochranárskymi organizáciami v rámci európskej kampane Za živú krajinu (Living land) pritom upozorňuje na vážne nedostatky súčasnej politiky.
„Poľnohospodárska politika zhltne 38 percent rozpočtu EÚ, no jej súčasné nastavenie viac škodí ako pomáha. Nielenže strácame biodiverzitu poľnohospodárskej krajiny a dochádza k ničeniu ďalších prírodných zdrojov, no táto politika úplne zlyháva pri podpore zodpovedných farmárov, ktorí produkujú kvalitné potraviny a majú záujem aktívne prispieť k ochrane prírody,“ zdôraznil Ján Gúgh zo SOS/BirdLife Slovensko. Z týchto dôvodov je preto podľa neho nevyhnutné túto politiku úplne preorientovať od necielených platieb na podporu tých, ktorí prinášajú konkrétny úžitok, či už v oblasti ochrany životného prostredia alebo sociálnej oblasti. Gúgh tiež upozornil, že viaceré druhy vtáctva, ktoré boli tradične súčasťou našej krajiny ako napríklad škovránok či jarabica, dramaticky ubúdajú, niektoré druhy úplne vymizli. Za posledných 30 rokov v rámci EÚ populácie vtákov poľnohospodárskej krajiny klesli o polovicu.„To, že strácame vtáky, hmyz a opeľovače z krajiny nie je problém len z pohľadu ochrany prírody. Keďže príroda a poľnohospodárstvo sú bytostne späté, je to obrovský problém tiež pre budúcnosť poľnohospodárstva a celej našej spoločnosti,“ uviedolJozef Ridzoň, ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko s tým, že nová poľnohospodárska politika musí byť nastavená tak, aby ochrana prírody a poľnohospodárstvo išli ruka v ruke.
Jednotlivci a organizácie majú do 2. mája možnosť zapojiť sa do konzultácie Európskej komisie a požadovať zásadnú reformu poľnohospodárskej politiky pomocou elektronického formulára. Prístupný je na internetovej stránke https://ec.europa.eu/agriculture/consultations/cap-modernising/2017_sk . Európska komisia predstaví základný rámec smerovania budúcej politiky do konca tohto roka.