BRATISLAVA 12. apríla (SITA) - Centralizovaný azylový systém by umožnil Európskej únii (EÚ) lepšie zvládať prílev migrantov a žiadateľov o azyl. Uvádza sa to v nelegislatívnom uznesení, ktoré dnes schválil Európsky parlament (EP). Ako ďalej agentúru SITA informovala tlačová atašé Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak, poslanci cez prijatý text požadujú vytvorenie bezpečných a legálnych spôsobov vstupu občanov tretích krajín na územie EÚ bez toho, aby museli riskovať svoje životy a obracať sa na pašerákov. Plénum dnes uznesenie schválilo pomerom hlasov 459 za, 206 proti, 52 poslancov sa zdržalo hlasovania.
Poslanci v uznesení poukázali na to, že súčasný azylový systém únie nie je schopný vyrovnať sa s rastúcim počtom prichádzajúcich migrantov a preto vyzvali na radikálnu reformu tzv. dublinských pravidiel. EP navrhuje, aby bol zriadený centralizovaný systém zberu a rozdeľovania žiadostí o azyl, ktorého súčasťou by mohli byť aj kvóty pre každý členský štát. Tento systém by mal podľa Mellak fungovať na základe vstupných centier, tzv. hotspotov, z ktorých by žiadateľov rozdeľovali medzi jednotlivé členské štáty EÚ.
Európska komisia (EK) v súčasnosti pracuje na revízii tzv. nariadenia Dublin III, ktoré určí členský štát zodpovedný za spracovanie žiadosti o azyl. Legislatívny návrh, ktorý dublinské pravidlá zreformuje, by mala komisia predložiť ešte pred letom. Súčasný azylový systém totiž neberie podľa poslancov EP dostatočne do úvahy mimoriadne migračné tlaky, ktorým sú vystavené členské štáty na vonkajších hraniciach únie. Reforma systému by mala podľa europoslancov zaistiť spravodlivosť a spoločnú zodpovednosť, solidaritu a aj rýchle spracúvanie žiadostí o azyl.
Poslanci Európskeho parlamentu zároveň vyzvali členské štáty, aby splnili svoje záväzky v oblasti relokácie žiadateľov o azyl. Uznesenie pripomína, že doteraz bola premiestnená len malá časť zo 106-tisíc žiadateľov o azyl, ktorí čakajú na relokáciu z Talianska a Grécka do iných členských štátov únie. Pri premiestňovaní žiadateľov o azyl potrebuje EÚ podľa europoslancov záväzný a povinný legislatívny prístup. "Poslanci sa tiež zasadili za nové celoúnijné readmisné dohody, ktoré by mali byť nadradené bilaterálnym dohodám medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ a tretími krajinami. Zároveň však zdôraznili, že migranti by mali byť navrátení iba za predpokladu, že daná krajina je pre nich bezpečná," vysvetlila Soňa Mellak.
Podľa europoslanca Pála Csákyho chce materiál Európskej komisie opakovane nanútiť členským krajinám také povinnosti, s ktorými nesúhlasia. Preto bude hlasovať proti. Poslanec EP Ivan Štefanec si myslí, že je rad na členských štátoch, vrátane Slovenska, aby ukázali ochotu dobrovoľne pomôcť tým, ktorí to skutočne potrebujú. "Návrh o jednotnej azylovej procedúre považujem za nepriechodný. Ľudia očakávajú posilnenie ochrany vonkajších hraníc a potrestanie pašerákov, ktorí sa obohacujú na nešťastí druhých. Dohoda s Tureckom dáva nádej, že sa príchod utečencov spomalí a zároveň poskytuje členským štátom priestor na dobrovoľné prijatie najzraniteľnejších," uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská.
bl;in