EP: Fico poslancom povedal, že nevie dosť o fungovaní europarlamentu

06. 07. 2016 | Kategória: Nezaradené

ŠTRASBURG 6. júla (SITA - od vyslanej redaktorky Lucie Vittekovej) - Ak by premiér Robert Fico vedel viac o fungovaní Európskeho parlamentu, tak by možno lepšie pochopil rozmanitosť a bohatstvo myšlienok, ktoré sa objavili v pléne Európskeho parlamentu. Povedal to vo svojom záverečnom slove poslancom EP po tom, čo predstavil priority slovenského predsedníctva. Poslancom odpovedal aj na otázky súvisiace s jeho postojmi k utečeneckej kríze a Visegrádskej štvorke.
„Musím priznať, za tie roky v slovenskej politike, ale aj na čele vlády som venoval veľmi malú pozornosť vašej práci. Zisťujem, že neviem toho veľa o Európskom parlamente. Ak by som to vedel, tak by som možno lepšie pochopil rozmanitosť a bohatstvo myšlienok, ktoré sa objavuje v tomto pléne,“ povedal Fico v záverečnom slove v pléne europarlamentu. Rovnako by ale privítal, keby aj europoslanci mali možno viac informácií o jednotlivých členských štátoch. Preto ponúkol spoluprácu a chce v rámci slovenského predsedníctva zabezpečiť podstatne viac kontaktov, „aby sme sa vyhli nedorozumeniam, ale najmä aby sme si lepšie rozumeli, v každom prípade vám chcem poďakovať za váš záujem, podnetné príspevky ako aj za zaujímavé otázky, ktoré ste prezentovali.“
Na margo otázok v súvislosti s jeho postojmi k migračnej a utečeneckej kríze Fico zdôraznil, že podporuje celoeurópske riešenie problematiky. „Sme za spoločnú politiku, ale sme aj za mieru pružnosti pre jednotlivé členské štáty pri ponúkaní názorov, ako prispieť k riešeniu krízy,“ povedal Fico poslancom EP. Za Slovensko uviedol príklad Gabčíkova. „Sme pripravení ďalším krajinám, ktoré sú pod tlakom žiadostí o azyl, pomôcť podobným spôsobom,“ ubezpečil. Priznal, že Slovensko má problém s povinným premiestňovaním utečencov, čo je ale podľa neho iba jeden aspekt. „Nikto nemôže vládu SR obviňovať z toho, že by nebola solidárna, pretože robíme všetko pre to, aby bola migračná kríza vyriešená. V tomto vás prosíme o pochopenie a možno o dôslednejšie informovanie sa,“ uzavrel tému migrácie premiér.
Premiér poslancom vysvetľoval aj spoluprácu krajín v rámci Visegrádskej štvorky, keďže sa na ňu poslanci v rozprave odvolávali. „Rešpektujte, že V4 je unikátna regionálna spolupráca. To nie je federálny štát. Sú to štyri samostatné suverénne krajiny, ktoré prešli jedinečnými transformačnými skúsenosťami,“ povedal šéf slovenskej exekutívy. Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko podľa neho zbližuje fakt, že od roku 1989 prešli transformáciou, ktorá v iných krajinách trvala možno až stovky rokov. „V4 nikdy neprijala žiadne antieurópske postoje. Možno používala iný jazyk. Nám na tejto regionálnej spolupráci záleží, ale záleží nám aj na tom, aby V4 bola vždy vnímaná ako inštitúcia, ktorá rozumie európskym témam a podporuje hodnoty, na ktorých EÚ stojí,“ dodal Fico.
Poslancov ubezpečil aj o svojej silnej sociálnej orientácii. „Všetkých v sále, ktorí presadzujú potrebu silných sociálnych a ekonomických tém, ubezpečujem, že patrím medzi politikov, ktorí vždy upozorňovali na nebezpečenstvo politiky založenej len na šetrení,“ povedal s tým, že Slovensko je dobrý príklad toho, ako sa na jednej strane dajú dostať verejné financie pod kontrolu a súčasne zabezpečiť investičné aktivity. Pripomenul, že 86 percent všetkých verejných investícii na Slovensku pochádza z európskych fondov.
Fico v priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu slávnostne otvoril výstavu venovanú Slovensku. Na fotografiách sú napríklad vinice v Tokajskej oblasti či bratislavský Most SNP alebo Danubiana.


mt;lv