BRATISLAVA 10. júna (SITA) - Európsky parlament (EP) prostredníctvom dnes schváleného uznesenia vyzval Európsku komisiu (EK), aby posúdila situáciu v Maďarsku a zaviedla mechanizmus každoročného hodnotenia stavu demokracie, právneho štátu a základných práv vo všetkých členských štátoch. Znovuzavedenie trestu smrti v Maďarsku by podľa poslancov bolo v rozpore so zmluvami a Chartou základných práv únie. Parlament tiež označil za zavádzajúcu, neobjektívnu a nevyváženú verejnú konzultáciu o migrácii, ktorú iniciovala maďarská vláda. Uznesenie, ktoré europoslanci dnes schválili pomerom hlasov 362 (za): 247 (proti): 88 (zdržalo sa hlasovania), odsudzuje opakované vyhlásenia predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána o možnom obnovení trestu smrti v krajine a poukazuje na povinnosť predsedov vlád ísť príkladom.
"Niektoré vyhlásenia maďarského premiéra vyvolali reakciu politikov Európskej únie. Na zákaz trestu smrti sa únia díva ako na výsostný civilizačný výdobytok, v prípade migrácie EÚ varuje pred prejavmi xenofóbie. Na druhej strane má Orbán pravdu v tom, že EÚ nemá premyslenú imigračnú politiku a to je vážny nedostatok," uviedol slovenský europoslanec Pál Csáky. Ochrana ľudského života je podľa poslanca europarlamentu Miroslava Mikolášika jedna z najdôležitejších povinností volených zástupcov občanov. "Manévrovanie Viktora Orbána je v tomto prípade neprípustné, keďže trest smrti je v ostrom rozpore so základným ľudským právom na život," uviedol. Ako na neho nadviazal poslanec EP Ivan Štefanec, niektoré vyhlásenia a kroky Viktora Orbána sa vymykajú z hodnôt slobody, demokracie a tolerancie. Práve v čase, keď čelíme vážnym výzvam, sú pokusy o odstraňovanie základných prvkov demokracie mimoriadne nebezpečné pre bezpečnosť celého nášho priestoru, poznamenal. Uznesenie nepodporila europoslankyňa Jana Žitňanská. Ako vysvetlila, "nie preto, že by som súhlasila so zavedením trestu smrti, ale z dôvodu, že všetky členské štáty majú právo viesť diskusie so svojimi občanmi. "Ak by Maďarsko prekročilo rovinu debát a vyvíjalo ďalšie iniciatívy, komisia, ako strážkyňa zmlúv EÚ, je povinná zasiahnuť".
Maďarský premiér Viktor Orbán 28. apríla vyhlásil, že je potrebné začať verejnú diskusiu o znovuzavedení trestu smrti v krajine. Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz po telefonickom rozhovore s premiérom Orbánom 30. apríla vydal stanovisko, podľa ktorého ho Viktor Orbán uistil, že maďarská vláda neplánuje vykonať žiadne kroky smerujúce k znovuzavedeniu trestu smrti v krajine a bude rešpektovať a ctiť si záväzky vyplývajúce zo zmlúv EÚ a jej legislatívy. Napriek tomuto uisteniu však nasledujúci deň, 1. mája, premiér Orbán v rozhovore pre maďarský verejnoprávny rozhlas zopakoval svoje predošlé vyhlásenia o možnom znovuzavedení trestu smrti. Verejná konzultácia o migrácii bola iniciovaná maďarskou vládou v máji.
Otázkou možného znovuzavedenia trestu smrti v krajine EÚ a z toho vyplývajúcich následkov sa 7. mája zaoberal na naliehavú žiadosť Konferencie predsedov (predseda EP a lídri politických skupín) Výbor EP pre občianske slobody.
mt;in