EP: Rezolúcia poukázala aj na systémové problémy pri čerpaní eurofondov

19. 04. 2018 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj V DOM

BRATISLAVA 19. apríla (SITA) - Európsky parlament dnes schválil Rezolúciu o situácii na Slovensku, ktorá nastala po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a po odhaleniach, ktoré Ján Kuciak a ďalší novinári zverejnili. Jej obsah je aj výsledkom návštevy osobitnej monitorovacej misie europoslancov, ktorá prišla na Slovensku v marci. Podľa vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH, EPP) je jasným apelom na slovenskú vládu, aby si začala plniť svoje základné povinnosti vo vzťahu k ochrane novinárov, ale aj k udržiavaniu právneho štátu. Podľa europoslanca Eduarda Kukana (EPP) dnešné uznesenie taktiež poukázalo na hlboké systémové problémy, s ktorými zápasí Slovensko pri čerpaní európskych dotácií. Za uznesenie zahlasoval aj Richard Sulík (SaS, ECR), ktorý ho považuje za smutnú, ale pravdivú vizitku vlád bývalého premiéra Roberta Fica.

Podľa Štefanca smrť Kuciaka a Kušnírovej všetkých zasiahla, ale bola aj impulzom k tomu, aby sme spoločne začali zlepšovať to, čo nefunguje, a to je právny štát na Slovensku. "Odhalenia Jána Kuciaka a jeho kolegov sú tak alarmujúce, že slovenská vláda musí okamžite konať. Odporúčania obsiahnuté v rezolúcii sú len nevyhnutným minimom potrebným k tomu, aby sa na Slovensku obnovila dôvera občanov v štát a jeho inštitúcie. Vyzývame však aj Európsku komisiu, aby sa dôkladnejšie zaoberala bojom proti korupcii a viac sa zaujímala o to, ako sa v jednotlivých krajinách nakladá s našimi spoločnými peniazmi," uviedol Štefanec s tým, že ho teší, že v dnešnej rezolúcii je aj jeho návrh na pomenovanie novinárskej stáže v Európskom parlamente po Jánovi Kuciakovi.

"Potláčanie slobody slova je proti hodnotám civilizovanej Európy, ku ktorým sa naša krajina hlási. Je nevyhnutné, aby bol tento brutálny čin nezávisle a nestranne vyšetrený. Som preto rád, že Európsky parlament priamo žiada, aby bol do vyšetrovania tejto vraždy zapojený medzinárodný vyšetrovací tím," uviedol zase Kukan s tým, že uznesenie poukázalo na hlboké systémové problémy, s ktorými zápasí Slovensko pri čerpaní európskych dotácií. "Vyzývame preto európske vyšetrovacie orgány, aby boli všetky podozrenia korupcie pri rozdeľovaní európskych fondov a dotácií náležite prešetrené," uviedol ďalej Kukan.

Podľa Richarda Sulíka je uznesenie tiež pripomienkou, že spolu s objasnením dvojitej vraždy treba dôkladne vyšetriť aj korupčné politické prepojenia, ktoré Kuciak odhalil. Pri vyšetrovaní by Slovensko podľa Sulíka malo aktívne spolupracovať aj s európskymi agentúrami OLAF (Európsky úrad pre boj proti podvodom) a Europolom. „V správe sa spomína, že Slovensko nedosiahlo žiaden pokrok v posilňovaní boja proti korupcii – takéto státie na mieste je príznačným vysvedčením vyše desiatich rokov vládnutia Roberta Fica a politickej strany Smer-SD,“ povedal europoslanec Sulík.

Prijaté uznesenie okrem odsúdenia vraždy novinára a jeho snúbenice obsahuje konkrétne odporúčania, ktoré môžu pomôcť vyšetriť vraždu. Správa odporúča Slovensku vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu pod spoločným vedením Europolu. Uznesenie zároveň vyzýva na preskúmanie trestného oznámenia, ktoré Ján Kuciak podal v súvislosti s vyhrážkami Mariána Kočnera. Uznesenie vyzýva aj Európsky dvor audítorov, aby uskutočnil vyšetrovanie a zverejnil osobitnú správu o poľnohospodárskych platbách na Slovensku. Podnet na OLAF pre podvody v Poľnohospodárskej platobnej agentúre podal Sulík už začiatkom marca.