EÚ: Brusel prispeje Africkej únii na boj proti ebole

09. 09. 2014 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v EKO

BRUSEL 9. septembra (SITA) - Európska komisia (EK) poskytne päť miliónov eur na zriadenie misie pod názvom Podpora Africkej únie pri epidémii eboly v západnej Afrike (ASEOWA), ktorá predstavuje ďalšiu medzinárodnú iniciatívu s cieľom zastaviť šírenie ochorenia v regióne. Podľa komisára EÚ pre rozvoj Andrisa Piebalgsa dvadsaťosmička misiu partnerského bloku "víta a bude plne podporovať jej činnosť", zatiaľ čo komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgievová konštatovala, že "kríza sa naďalej zhoršuje a prípady eboly sa množia dokonca i na miestach, kde už bola pod kontrolou".
"Európska únia stojí po boku našich afrických partnerov - my všetci musíme úzko spolupracovať v boji proti tomuto smrtiacemu ochoreniu. Dnešná dotácia je súčasťou nášho príspevku k dôraznej, koordinovanej medzinárodnej odozve," citovala EK Piebalgsa v zverejnenej správe. Predpokladá sa, že misia ASEOWA bude pôsobiť šesť mesiacov, pričom by mala mať centrálu v Libérii a najmenej 100 pracovníkov. Ich úlohou bude podporovať "koordinačné štruktúry" v postihnutých krajinách a zapájať sa do ich operácií. Dotáciu zo strany EÚ ohlásili na zasadnutí venovanom ebole v etiópskej Addis Abebe, kde majú inštitúcie Africkej únie (AÚ) svoje sídlo. Dva milióny eur EÚ poskytne z osobitnej podpory, ktorú Piebalgs prisľúbil minulý piatok počas návštevy Beninu. Zvyšné peniaze vyplatí v rámci existujúceho programu na podporu AÚ.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z minulého piatka sa ebolou v Guinei, Libérii a Sierre Leone nakazilo už takmer 4000 ľudí, z ktorých 2097 ochoreniu podľahlo. Epidémia eboly najviac postihla práve tri uvedené krajiny, v menšej miere však zasiahla taktiež Nigériu a Senegal. Tamojšie prípady ako ani desiatky obetí samostatnej epidémie v Konžskej demokratickej republike v dokumente WHO nie sú zarátané. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v piatok oznámil vytvorenie špecializovaného "krízového centra" v New Yorku, ktorého úlohou bude zastaviť šírenie nákazy v priebehu šiestich až deviatich mesiacov. Zároveň potvrdil odhad, podľa ktorého postihnuté krajiny potrebujú naliehavú pomoc v hodnote 600 miliónov amerických dolárov (463 mil. eur).


hd;sm