EÚ: Deň Európy si súťažami či kultúrnymi akciami pripomínajú na bratislavskom Hlavnom námestí

09. 05. 2017 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 9. mája (SITA) – Pre Slovensko je výhodné byť členom Európskej únie, ktorá dnes oslavuje Deň Európy, čiže symbolické narodeniny. Vďaka EÚ občania európskych krajín môžu jednoduchšie študovať a pracovať v zahraničí, môžu po Európe cestovať bez prekážok, zlepšila sa ich životná úroveň a benefitujú zo spoločnej meny a voľného trhu. Zhodujú sa na tom vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek a riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu Robert Hajšel. Obaja sa zúčastnili na oslavách Dňa Európy na bratislavskom Hlavnom námestí.

Podľa šéfa Zastúpenia EK Chreneka Európska únia priniesla Slovensku nové práva a príležitosti. „Tých práv je veľa, nie je to len voľný pohyb. Sú to napríklad spotrebiteľské práva, máme veľa možností vďaka programom pre vedcov, mestá a obce, malé a stredné podniky. Slovenská ekonomika ťaží z toho, že sme súčasťou voľného trhu, pričom 85 percent slovenského exportu ide do európskych krajín. Pre Slovensko je výhodná spoločná mena euro. Samozrejme, aj eurofondy pomáhajú Slovensku. Vidíme tisíce projektov ako obnovené školy, nemocnice, vybavenie do nich, diaľnice, vedecké parky a nové pracovné miesta,“ povedal Chrenek s tým, že je iba na Slovensku, aby ich dobre využilo.

Hajšel upriamil pozornosť na to, že Slovensko má okrem možností aj povinnosti a musí dodržiavať aj určité pravidlá. „To ochraňuje Slovensko pred nejakými fenoménmi, ktoré by mohli spôsobiť problémy aj čo sa týka demokracie či ochrany ľudských práv,“ vysvetlil Hajšel. Zároveň pripomenul, že aj keď teraz veľa vecí považujeme za samozrejmosť, ešte nedávno nebolo možné len tak ľahko cestovať po Európe. „Oslabovanie Európskej únie by Slovensku nepomohlo. Napriek rôznym, aj oprávneným kritikám, je Európska únia zakotvením pre všetky štáty, ochranou a pre tretie štáty aj inšpiráciou ako postupovať,“ povedal riaditeľ Informačnej kancelárie EP. Ako dodal, oveľa dôležitejšie ako oslavovať, je podporovať verejnú diskusiu o výhodách a nevýhodách a o tom, ako zlepšiť fungovanie EÚ. „Na druhej strane dnes je Deň Európy, ten treba osláviť, lebo máme čo oslavovať a máme byť na čo hrdí,“ uzavrel.

To, že Európska únia vždy zvládla ťažkosti, pripomenul vedúci Zastúpenia EK Chrenek. „Aj po posledných voľbách v Rakúsku, Holandsku či teraz vo Francúzsku vidíme, že proeurópski kandidáti vyhrali. Extrémizmus a kritika EÚ nie vždy prináša výsledky a ľudia si uvedomujú pozitíva Únie. Bolo to vidno najmä vo Francúzsku, kde boli dva vyhrotené pohľady na Európu. Jeden proeurópsky nového prezidenta Macrona a protieurópsky Marine Le Pen. Jasne vyhral proeurópsky názor a to mi dáva nádej, že Európa naozaj dokáže prekonať ťažkosti a bude prinášať ľuďom čoraz viac pozitív a vytvárať im lepšie podmienky pre život,“ povedal Chrenek.

Ako ďalej Chrenek uviedol pre médiá, ľudí zaujímajú najmä rôzne programy ako napríklad Erasmus, ale zaujímajú sa aj o krajiny a navštevujú ich propagačné stánky. Okrem toho ich bavia rôzne súťaže, vedomostné kvízy či kreatívne hry. Dopoludnia chodia hlavne školáci a študenti, poobede sa na námestí stretávajú ľudia rôznych vekových kategórií, ktorí si prídu pozrieť rôzne koncerty a popritom navštevujú aj stánky. Na podujatí sa zúčastňuje približne 40 partnerov, európske inštitúcie, ale aj slovenské ako Úrad vlády SR či ministerstvá, veľvyslanectvá európskych krajín, kultúrne inštitúcie a zástupcovia rôznych programov ako Erasmu pre študentov či programu Eures pre zamestnávanie ľudí. Návštevníci si dnes poobede môžu v rámci kultúrneho programu pozrieť skupiny ako Puding pani Elvisovej, Tolstoys či večer Korben Dallas.

Dňa 9. mája 1950 predstavil francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman svoj návrh na vytvorenie európskeho úradu pre uhlie a oceľ, ktorý by dohliadal najmä na francúzsku a nemeckú produkciu týchto strategických surovín a prispel k zabezpečeniu trvalého mieru v Európe. Navrhol vytvorenie nadnárodnej európskej inštitúcie, ktorej úlohou bolo riadenie priemyslu uhlia a ocele, teda odvetví, ktoré v tom čase boli základom celej vojenskej moci. Krajiny, na ktoré sa obracal, boli zničené po strašnom konflikte, ktorý po sebe zanechal pocit materiálnej a morálnej skazy. Cieľ týchto aktivít bol zakotvený aj v samotnej deklarácii, a to, aby sa akákoľvek vojna medzi Francúzskom a Nemeckom stala nielen čisto nemysliteľnou, ale aj hmotne nemožnou. Tento návrh, známy ako Schumanova deklarácia, je považovaný za začiatok budovania Európskej únie.

V súčasnosti sa 9. máj stal európskym symbolom - Dňom Európy, ktorý spoločne s vlajkou, hymnou, mottom a jednotnou menou eurom označuje politický subjekt – Európsku úniu. Deň Európy je príležitosťou pre aktivity, ktoré približujú Európu k občanom a vzájomne zbližujú národy Únie.