EÚ: Dialóg s mladými je nesmierne dôležitý, tvrdí írska ministerka

15. 03. 2018 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 15. marca (SITA) - Je nesmierne dôležité zapájať mladých ľudí do diskusie o Európskej únii a vzdelávať ich o Únii od útleho veku. Mladí majú mnoho možností, ako Úniu spoznávať - napríklad cestovaním a študovaním v zahraničí. Zároveň je dôležité, aby ich hlas bol vypočutý a nemali pocit, že o európskych otázkach rozhoduje "niekto tam hore, ďaleko v Bruseli". Európske otázky sa týkajú totiž nás všetkých, je to náš domov. Vyplýva to z dnešnej diskusie o Európskej únii, ktorá sa konala dnes na Ekonomickej univerzite v Bratislave za účasti írskej ministerky pre európske záležitosti Helen McEntee a vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislava Mika. McEntee povedala, že vzdelávanie je v Írsku dôležitou oblasťou života, debata o Únii sa vždy v nejakej forme vráti k študentom, vzdelávaniu. Preto ocenila, že aj dnešná diskusia sa odohrávala na univerzitnej pôde, kam prišla posilniť vzťahy.

"Jediný spôsob, ako mladí ľudia budú veriť EÚ, je cez komunikáciu a zapájanie mladých. Treba s tým začať čím skôr, cez vzdelávanie najmenších, až po univerzity," povedala írska ministerka. Ako vysvetlila, v Írsku majú program Blue star (Modrá hviezda), v ktorom sa vzdelávajú deti od troch do 12 rokoch o EÚ, o tom, ako vznikla, ako sa vyvíjala. Podotkla, že Únia má 60 rokov a treba sa pozrieť, ako sa môže prispôsobiť dnešnej dobe. "Nemyslím si, že Úniu musíme prebudovať hore nohami, ale sú oblasti, kde sa môžeme zlepšiť. Zároveň sa potrebujeme pýtať ľudí, čo si o tom myslia, aby sa necítili byť vylúčení z procesu rozhodovania," dodala. V súvislosti s brexitom povedala, že si nemyslí, že vo Veľkej Británii bude druhé referendum o vystúpení, pre Írsko je však nesmierne podstatné, aby Únia a Británia ostali blízki spojenci a mali dobrý vzťah aj po odchode.

Dialóg s mladými považuje za zásadný aj šéf Zastúpenia EK Miko. Otázka "Kde sme a kam chceme ísť?" je podľa neho relevantná na regionálnej, národnej aj európskej úrovni. Možnosť priameho dialógu o európskych otázkach na Slovensku plní Národný konvent o EÚ, dodal. Pokiaľ ide o mládež a jej záujem o veci verejné, je podľa Miko optimista. "Keď veci idú dobre, pozornosť sa venuje niečomu inému, ale keď sa rozhoduje o dôležitých veciach, mládež je väčšinou prvá, ktorá reaguje," povedal Miko, za dôležité však považuje, aby nebrali všetko za samozrejmé. "Bez ďalšej práce na týchto hodnotách a veciach, ktoré sme dosiahli, môže dochádzať k ich erózii a zabrániť tomu je v rukách mladých ľudí," povedal Miko. Ako ďalej uviedol, Írsko leží na západnej hranici Únie, Slovensko na východnej, ale majú veľa spoločného - sú to podobne veľké krajiny, majú keltskú tradíciu a spájajú nás napríklad aj gajdy.

Na brífingu pre médiá sa vyjadrila aj prorektorka Ekonomickej univerzity Denisa Čiderová. Podľa jej slov robia na univerzite všetko preto, aby študentov EÚ zaujímala a aby sa zaujímali aj o to, ako oni môžu prispieť k rozvoju Únie, v ktorej všetci žijeme. "Pre našich študentov je veľmi dôležité, že sa môžu zapojiť do spolupráce v rámci európskeho vysokoškolského priestoru ako aj európskeho výskumného a najnovšie aj európskeho inovačného priestoru. Na zasadnutí Rady EÚ sa diskutovalo o návrhu, že by sa vytvoril európsky vzdelávací priestor aj na nižšej úrovni ako terciálne vzdelávanie. Z hľadiska vysokých škôl je veľmi perspektívna otázka vytvorenia určitých konzorcií európskych univerzít. Pre študentov je dôležité, aby mohli byť súčasťou aj tých inovatívnych riešení," povedala.