EÚ: Do diskusie o budúcnosti EÚ sa zapojilo viac ako 30 miliónov Európanov

22. 07. 2017 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 22. júla (SITA) - Do diskusie o budúcnosti Európy sa doteraz zapojilo podľa informácií Európskej komisie viac než 30 miliónov Európanov na 1 750 podujatiach a internete. Na Slovensku mohli občania svoj názor vyjadriť napríklad na Bratislavskom majálesi, oslavách Dňa Európy v Bratislave či festivale Pohoda. Podľa údajov Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku medzi účastníkmi prieskumu na Slovensku vedie možnosť 'oveľa viac a spoločne'. Druhá najpopulárnejšia možnosť je 'menej, ale efektívnejšie'.

Ako pripomína Zastúpenie Európskej komisie, EK ponúkla päť scenárov možného vývoja EÚ. Odvtedy prebieha široká diskusia, ktorú vo všeobecnosti podporujú politické inštitúcie a občianska spoločnosť. Doteraz sa na vyše 1 750 akciách, ktoré zorganizovala alebo podporila Komisia, zúčastnilo viac než 270 000 občanov a oveľa viac ľudí sa zapojilo cez internet. Akcie a diskusie sa budú v nadchádzajúcich mesiacoch organizovať naďalej a občania sa môžu vyjadriť aj priamo na adrese https://ec.europa.eu/commission/give-your-comments_sk. Inštitúcie zároveň vyzývajú občanov, aby svoj názor vyjadrili do 13. septembra, keď predseda Komisie Jean-Claude Juncker vystúpi s prejavom o stave Únie a predloží v ňom svoju víziu budúcnosti Európy.

Európska komisia zverejnila 1. marca Bielu knihu o budúcnosti Európskej únie. Predstavila v nej päť možných scenárov vývoja. Scenáre sú: oveľa viac a spoločne; menej, ale efektívnejšie; tí, ktorí chcú, robia viac; iba jednotný trh; pokračovanie v súčasnom smerovaní. Po predstavení týchto scenárov sa začala diskusia medzi politikmi, odborníkmi aj verejnosťou. Predseda Komisie Juncker svoj názor vyjadrí v septembri, na zasadnutí prezidentov a premiérov v decembri by sa mali prijať prvé závery. Rozhodnutie o budúcnosti EÚ tak bude známe ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v júni 2019.

Diskutovať o tom, ako ďalej v Európskej únii, sa začalo hlavne po britskom referende o vystúpení z Únie, ktoré sa konalo 23. júna 2016. Diskusia nabrala na intenzite aj v súvislosti s víťazstvom Donalda Trumpa v USA a porazením extrémistov v európskych voľbách v Rakúsku, Holandsku a tiež vo Francúzsku, kde prezident Emmanuel Macron sľúbil svojim voličom zreformovať EÚ. Prihovára sa napríklad za spoločného ministra financií eurozóny. Medzi politikmi je diskutovanou možnosťou 'tí, ktorí chcú, robia viac'. Niektorí politici ale "dvojrýchlostnú Európu" odmietajú, iní zase upozorňujú, že mechanizmus posilnenej spolupráce môžu štáty využívať už teraz.