EÚ: EK zjednodušila kandidatúru do volieb do Európskeho parlamentu

17. 02. 2014 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 29. januára (SITA) - Európska komisia (EK) zjednodušila kandidatúru občanov EÚ žijúcich v inom členskom štáte, než ktorého sú občanom, vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Smernica EK zjednodušujúca takúto kandidatúru, ktorú schválili lídri únie na konci roku 2012, vstúpila do platnosti v utorok, no zatiaľ ju do svojho národného práva implementovalo len 14 krajín. Podľa nových pravidiel kandidáti už nebudú povinní predkladať doklad o tom, že neboli pozbavení práva byť volení v domovskom členskom štáte. Namiesto toho predložia na tento účel len formálne vyhlásenie, ktoré overia volebné orgány v štáte bydliska. Táto zmena podľa EK značne zjednoduší postup získania kandidatúry do európskych volieb. "Každý občan EÚ má právo voliť a byť volený vo voľbách do EP bez ohľadu na to, či býva vo svojej vlastnej krajine. Toto právo sa musí uplatňovať v celej EÚ," povedala v tejto súvislosti komisárka pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová a vyzvala členské krajiny, aby nové pravidlá čo najskôr implementovali.
EK tvrdí, že jedným z dôvodov nízkej volebnej účasti v posledných eurovoľbách je skutočnosť, že len malý počet občanov EÚ s bydliskom v členskom štáte, ktorého nie sú občanom, využilo právo byť volený . V roku 2009 takto kandidovalo len 81 občanov EÚ.
Novou smernicou sa začalo riadiť Chorvátsko, Cyprus, Nemecko, Estónsko, Fínsko, Maďarsko, Írsko, Lotyšsko, Luxembursko, Holandsko, Portugalsko, Slovinsko, Švédsko a Británia. Voľby do EP sa budú konať 22. až 25. mája tohto roku vo všetkých 28 členských štátoch únie.


pu