EÚ: Grécko chce predsedať EÚ sparťansky efektívne

27. 01. 2014 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 16. januára (SITA) – Loď s napnutými plachtami ako symbol toho, že spolu môžu Európania doplávať ďalej, znázorňuje predstavu Grékov, ktorí budú pri kormidle Európskej únie stáť najbližších šesť mesiacov. Krajina, ktorá sa niekoľko rokov zmietala v hlbokej ekonomickej kríze a mnohí jej predpovedali odchod z eurozóny, bude stáť na čele dvadsaťosmičky aj v nastávajúcich eurovoľbách v máji 2014. Práve tie majú otvoriť otázku budúcnosti únie v širšej miere. Grécky veľvyslanec na Slovensku Nicolas Plexidas zdôraznil, že situácia v jeho krajine, ktorá sa dnes zviecha z ťažkého ekonomického pádu, nebude mať vplyv na výkon ich práce: ,, Zlyhaním nie je padnúť, ale nepokúsiť sa znovu vstať," zopakoval dnes slová gréckeho premiéra Antanisa Samarasa, pričom zdôraznil, že výška plánovaného rozpočtu 50 mil. EUR bude predstavovať ,, sparťanské predsedníctvo, nie z pohľadu atmosféry ale efektívneho životného štýlu." Pre Grécko to bude v poradí piate rotujúce predsedníctvo, od vstupu do Európskeho spoločenstva v roku 1981 a má byť najlacnejšie v histórii. Pre porovnanie rozpočet Litvy na predsedníctvo v minulom roku predstavoval 62 miliónov EUR, Íri v prvom polroku plánovali minúť 60 mil. EUR, čo je menej ako polovica ich rozpočtu z roku 2004.
Gréci chcú najbližší polrok stimulovať hospodársky rast, v spojitosti s ním riešiť aj zamestnanosť najmä mladých ľudí. Podporovať financovania reálnej ekonomiky, s dôrazom na malé a stredné podniky. Posilniť dôveru v európske hospodárstvo podporou spoločnej meny, naďalej prehlbovať hospodársku a menovú úniu s bezprostredným krokom – vytvorením bankovej únie. Zároveň chcú Gréci dať odpoveď na otázku prisťahovalectva, ktorého tragický rozmer pociťujú predovšetkým krajiny na hraniciach Európy. Nový impulz chcú predstaviť aj v námornej politike, a to v oblasti energie a bezpečnosti. Prírodné bohatstvo pod morskou hladinou môže byť podľa nich odpoveďou na problém energetickej neistoty.
,,Predsedníctva v EÚ sa ujala krajina, ktorá je najviac skúšaná krízou a kde sa európske problémy prejavili najviditeľnejšie. Mnohí predpovedali odchod Grécka z eurozóny a dokonca aj rozpad eurozóny. Tiež sa spochybňoval význam samotnej EÚ. Teší ma, že tieto hlasy už stíchli. Z Grécka, ako aj ďalších krízou poznačených krajín, postupne prichádzajú pozitívnejšie správy. Predsedníctvo je pre Grécko príležitosťou ukázať, že vie prekonať svoje problémy a zároveň úspešne viesť EÚ." uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.
Rade Európskej únie predsedá každého pol roka jedna členská krajina podľa vopred určeného systému rotácie. Úlohou predsedníckej krajiny je predovšetkým organizovať prácu Rady a reprezentovať Úniu navonok. Poradie predsedníctiev bolo naposledy určené Rozhodnutím Rady z 1. januára 2007. podľa neho by Slovensko malo prebrať túto funkciu v druhej polovici roku 2016.


pu;jm;bl;is