EÚ: Slovensko si pripomenie Deň Európy

08. 05. 2017 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 8. mája (SITA) – Symbolické narodeniny Európskej únie – Deň Európy si v utorok pripomenie aj Slovensko. Deň Európy oslavujeme ako pripomienku na 9. máj 1950, keď francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman predstavil svoj návrh na vytvorenie európskeho úradu pre uhlie a oceľ, ktorý mal dohliadať najmä na francúzsku a nemeckú produkciu týchto strategických surovín, a tým prispieť k zabezpečeniu mieru v Európe.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku pri príležitosti Dňa Európy zorganizovalo v Bratislave program. Na bratislavskom Hlavnom námestí sa začne o 10:00 a vyvrcholí koncertom skupiny Korben Dallas o 20:45. Záverečná show je naplánovaná na 21:45. Ako informovala Zuzana Harvanová zo Zastúpenia EK, ľudia sa môžu tešiť aj na kapely Puding pani Elvisovej a Tolstoys, či na vystúpenia viacerých základných umeleckých škôl v slovenčine a v ďalších európskych jazykoch. Podujatím bude sprevádzať aj DJ Rádia FM.

Okrem hudby návštevníkov čaká sprievodný program - kvízy, súťaže, kreatívne aktivity súvisiace s EÚ, bicyklový EÚ jukebox, žonglérsky workshop či tvorivé dielne. V stánkoch európskych veľvyslanectiev, kultúrnych centier, európskych sietí, ako aj v stánku Zastúpenia Európskej komisie a Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu sa zasa návštevníci budú môcť dozvedieť všetko o členských krajinách Európskej únie i o príležitostiach, ktoré tento klub ponúka.

„Deň Európy je spoločný sviatok nás všetkých, pretože okrem národnej identity a občianstva máme aj európsku identitu a občianstvo. 9. máj, ktorý symbolicky nasleduje po dni osláv konca druhej svetovej vojny, nám každoročne pripomína, že to bola práve európska integrácia, ktorá po zničujúcom konflikte priniesla svojim občanom už desiatky rokov trvajúci mier a prosperitu,“ uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Dňa 9. mája 1950 predstavil francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman svoj návrh na vytvorenie európskeho úradu pre uhlie a oceľ, ktorý by dohliadal hlavne na francúzsku a nemeckú produkciu týchto strategických surovín a prispel k zabezpečeniu trvalého mieru v Európe. Navrhol vytvorenie nadnárodnej európskej inštitúcie, ktorej úlohou bolo riadenie priemyslu uhlia a ocele, teda odvetví, ktoré v tom čase boli základom celej vojenskej moci. Krajiny, na ktoré sa obracal, boli zničené po strašnom konflikte, ktorý po sebe zanechal pocit materiálnej a morálnej skazy. Cieľ týchto aktivít bol zakotvený aj v samotnej deklarácii, a to, aby sa akákoľvek vojna medzi Francúzskom a Nemeckom stala nielen čisto nemysliteľnou, ale aj hmotne nemožnou. Tento návrh, známy ako Schumanova deklarácia, je považovaný za začiatok budovania Európskej únie.

V súčasnosti sa 9. máj stal európskym symbolom - Dňom Európy, ktorý spoločne s vlajkou, hymnou, mottom a jednotnou menou eurom označuje politický subjekt – Európsku úniu. Deň Európy je príležitosťou pre aktivity, ktoré približujú Európu k občanom a vzájomne zbližujú národy Únie.