Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 18. decembra (SITA) – Rok 2018 je posledným rokom pred voľbami do Európskeho parlamentu a nového zloženia Európskej komisie. Možno teda očakávať, že v budúcom roku sa Európska únia bude snažiť dokončiť svoje aktivity a iniciatívy do konca. Dnes sa na tom zhodli vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek, europoslanci Monika Beňová (Smer-SD, S&D) a Ivan Štefanec (KDH, EPP) a riaditeľka odboru všeobecných záležitostí a vzťahov s európskymi inštitúciami na ministerstve zahraničných vecí Mária Malová. Medzi to, čomu sa Únia bude v budúcom roku venovať, podľa účastníkov diskusie patrí obrana a bezpečnosť, rokovania o odchode s Veľkou Britániou, reforma azylového systému či návrh viacročného finančného rámca.
Ako Beňová pripomenula, je najdlhšie slúžiaca poslankyňa EP za Slovensko. Podľa nej občanov treba opakovať, že životná úroveň a podmienky na život ešte nikdy neboli také dobré, aj keď rozumie, že občania svoju situáciu vnímajú kritickejšie. Počas debaty Beňová vyzdvihla, že práve iniciatíva v oblasti obrany známa ako PESCO je v podstate reakciou na odchod Británie. Ako dodala, verí, že ešte počas jej života sa Londýn do jedinečného projektu, ktorý zabezpečuje mier, bezpečnosť a prosperitu, vráti. Z jej pohľadu bol tento rok dôležitý aj sociálny summit vo Švédsku. „Prišiel preto čas na reformy. V sociálnej oblasti to bude znamenať aj diskusiu o parametroch európskej minimálnej mzdy a celkového rýchlejšieho vyrovnávania úrovne výšky miezd medzi členskými štátmi,“ priblížila europoslankyňa. Ako pre ženu je pre ňu takisto dôležitá aj téma rodovej rovnosti, keďže ženy stále zarábajú podľa štatistík o 15 až 30 percent menej ako muži. Pokiaľ ide o tzv. európske jadro, je podľa nej zbytočné, aj sa stáva predmetom strašenia zo strany niektorých euroskeptických kolegov, ktorí však zároveň otvorene priznávajú, že celkom presne nevedia, čo vlastne bude znamenať. „Nebude viesť ani k vytváraniu akýchsi spojených štátov európskych so spoločnou ústavou, v zmysle idey, ktorú prednedávnom predstavil šéf nemeckých sociálnych demokratov Martin Schulz,“ myslí si Beňová.
Štefanec Schulzovu ideu o federalizovanej Európe považuje za zlú a najmä nereálnu. Vo svojom vystúpení sa venoval hlavne ekonomickým témam. Ekonomický vývoj je podľa neho „celkom nádejný“ a sú to práve ekonomické témy, ktoré posúvajú Úniu dopredu. Únia by sa v budúcom roku mala podľa neho venovať dobudovaniu spoločného trhu, dobrej dohode s Britániou o voľnom trhu či digitalizácii. „Už tento rok sa urobilo mnoho, pripomeniem zrušenie roamingových poplatkov a zrušenie geoblockingu, ale treba urobiť ešte viac,“ povedal Štefanec. Pre jeho politickú rodinu európskych ľudovcov je dôležité dobudovať eurozónu, pričom nemajú problém s novou inštitúciou – ministrom financií eurozóny, ale predstavujú si ho ako člena Komisie. Taktiež by chceli väčšie kompetencie pre europarlament. Štefanec takisto vyzdvihol, že do Junckerovho investičného fondu pôjde viac peňazí, v čom vidí príležitosť pre Slovensko.
Rok 2018 ako rok prinášania výsledkov vidí aj Malová. Každý má totiž podľa nej záujem na tom, aby bol odpočet agendy pred voľbami v roku 2019 čo najpozitívnejší. Pre Slovensko je podľa zástupkyne z rezortu diplomacie dôležité dokončenie architektúry eurozóny, hospodárskej a menovej únie, bankovej únie či energetickej únie. Takisto je nutné dokončiť migračný balík a pokračovať v témach obrany a bezpečnosti. V rámci rokovaní o viacročnom finančnom rámci je priorirou kohézna politika. V oblasti energetickej únie je Slovensko zástancom toho, aby Európska komisia dostala mandát na rokovania s Ruskom. Malová očakáva aj pokračovanie debaty o kvalite potravín. Zároveň vyjadrila podporu politike rozširovania, podporu krajinám Západného Balkánu a rozšíreniu schengenského priestoru.
Hostia diskusie sa venovali aj otázke spoločnej európskej kandidátky do najbližších volieb do Európskeho parlamentu. Pre brexit už nebudú môcť kandidovať Briti a vedie sa diskusia, či by mali ich stoličky ostať prázdne, alebo navrhnúť spoločnú európsku kandidátku. Malová, Beňová a ani Štefanec nie sú zástancami spoločnej kandidátky. „Veľmi jasne toto odmietam, aj za EPP. Máme na to jasný názor, znevýhodnila by menšie členské štáty,“ vysvetlil Štefanec. Podľa Beňovej by bolo dobrým signálom ľuďom, ak by miesta ostali voľné. Únia by tak podľa nej dokázala, že vie šetriť aj na sebe.
Štefanec a Beňová dostali aj otázku, ako postavenie Slovenska ovplyvnia výroky predsedu NR SR a SNS Andreja Danka a predsedu eurovýboru za Smer Ľuboša Blahu. Podľa Štefanca bolo Dankovo vystúpenie v Dume hanba. „Je hanba, že prijal pozvanie človeka zo sankčných zoznamov,“ povedal poslanec s tým, že ostatní predstavitelia Slovenska zastávajú proeurópsku pozíciu. Podľa Beňovej si každý musí uvedomiť svoju zodpovednosť. Je škoda, že svoj prejav nekonzultoval s ministerstvom zahraničných vecí a bolo by podľa nej lepšie, ak by vystúpil v parlamente členskej krajiny EÚ.