BRATISLAVA 23. februára (SITA) – Väčšina Slovákov vníma korupciu ako veľký problém a až 86 percent z nich považuje korupciu na Slovensku za rozšírený jav. Najrozšírenejšie je pritom uprednostňovanie príbuzných a priateľov vo verejných inštitúciách, čo si myslí 38 % Slovákov. Pre 35% opýtaných je najbežnejšie financovanie politických strán výmenou za verejné zákazky alebo za vplyv na tvorbu politík, provízie predstavujú problém pre 30 % opýtaných. Vyplýva to zo špeciálneho Eurobarometra skúmajúceho postoje voči korupcii, ktorý zverejnila Európska komisia. Výsledky ukázali, že 81 percent opýtaných nesúhlasí s výrokom, že na Slovensku sú osoby a firmy pristihnuté pri uplácaní vysokopostavených štátnych úradníkov náležite potrestané.
Skoro polovica opýtaných (48 %) súhlasí, že korupcia sa na Slovensku za posledné tri roky zvýšila. Pre 53 percent Slovákov je prijateľné urobiť láskavosť, ak by chceli niečo od verejnej správy alebo úradu, pre 24 percent je prijateľné dať peniaze a pre 43 percent dar. Neprijateľné dať peniaze je pre 73 percent respondentov. Až 74 % opýtaných súhlasí s výrokom, že v miestnych a regionálnych úradoch na Slovensku je korupcia, 83 % súhlasí s tým, že korupcia je v národných verejných inštitúciách. Branie úplatkov považujú Slováci za najrozšírenejšie v oblasti zdravotnej starostlivosti (55%) a súdov (52%).
Prieskum uskutočnila Komisia v dňoch 21. až 30. októbra minulého roku formou osobného rozhovoru. Zúčastnilo sa na ňom 1 080 Slovákov.