EUROFONDY: Netransparentnosť a časová tieseň sú najvážnejšie problémy pri eurofondoch, tvrdí NKÚ

16. 03. 2018 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 16. marca (SITA) - Netransparentnosť v procesoch riadenia a časová tieseň sú podľa Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) najvážnejšie problémy pri čerpaní eurofondov. Rizikami sú aj nedostatočný a často veľmi formálny vnútorný kontrolný systém, nízky záujem oprávnených žiadateľov o určité typy výziev, či nedostatok hodnotiteľov vo vysoko odborných oblastiach hodnotenia. Ako v piatok informoval NKÚ, kritériá hodnotenia a výberu projektov nezohľadňujú kvalitu projektu a zásady riadneho finančného hospodárnosti, čiže zásady hospodárnosti, efektívnosti a účinnosti.

NKÚ sa najnovšie zameral na kontrolu realizácie výziev a vyzvaní v súčasnom programovom období 2014 až 2020 na Ministerstve vnútra SR, v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre (SIEA), na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, vo Výskumnej agentúre a na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR. Kontrolóri preverovali postupy riadiacich a sprostredkovateľských orgánov pri vyhlásení výziev a vyzvaní, formálnu správnosť dokumentov, procesy odborného hodnotenia, vnútorný kontrolný mechanizmus, ako aj postupy výberu odborných hodnotiteľov. NKÚ tak nadviazal na kontrolu procesov rozhodovania o európskej finančnej pomoci z roku 2016, pri ktorej zistil závažné porušenia v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

"Z pohľadu NKÚ SR je dôležité, aby orgány zodpovedné za zavádzanie operačných programov prijímali opatrenia na včasné zazmluvnenie projektov v rámci Partnerskej dohody, pretože časová tieseň znižuje odbornú, kvalitatívnu úroveň nielen v procese prípravy, ale aj hodnotenia a následne realizácie projektov," uviedla hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková. Problémami sú aj nedodržiavanie lehôt na vydávanie rozhodnutí o schválení, neschválení, resp. o zastavení konania žiadosti o nenávratný finančný príspevok (NFP) a nedosahovanie cieľov a výsledkov programov a projektov (výkonnostný rámec).

NKÚ predložil kontrolovaným inštitúciám odporúčania pre zlepšenie nastavenia procesu schvaľovania a odborného hodnotenia žiadosti o NFP. Potrebné je podľa úradu zaviesť také vecné opatrenia, ktoré napomôžu k efektívnejšiemu a transparentnejšiemu čerpaniu finančných prostriedkov z EÚ. "Je to jedna z ciest, ako sa vyvarovať chýb, ktoré boli identifikované v minulosti a viedli k pozastaveniu operačných programov a korekciám. NKÚ bude v kontrole výziev a vyzvaní pokračovať aj v roku 2018. Na základe závažných zistení, ktoré kontrolná skupina identifikovala vo Výskumnej agentúre a v PPA, úrad v nich vykoná v tomto roku samostatnú kontrolu plnenia opatrení," priblížila Bolech Dobáková.

Aj na základe kontrol národnej autority v oblasti externej kontroly podnikla vláda viaceré opatrenia na posilnenie transparentnosti a zjednodušenie zavedenia eurofondov. Vlani v septembri schválila akčný plán, ktorý bol prijatý na základe zistených nedostatkov vo výzvach pre vedecko-výskumné projekty v rámci Operačného programu Výskum a inovácie. "Zároveň posilňuje kontrolné procesy, pomocou ktorých sa môže odhaliť riziko stretu záujmov, podvodov alebo nezrovnalostí," dodala Bolech Dobáková.

Z celkového záväzku operačných programov v tomto programovom období v objeme 13,89 mld. eur (bez Programu rozvoja vidieka) boli ku koncu januára vyčerpané prostriedky vo výške 1,38 mld. eur, čo je 9,95 % z celkového objemu. Pre splnenie záväzku roku 2015 (podľa pravidla n+3) musí SR do konca roka 2018 využiť 1,36 mld. eur, pričom doposiaľ neboli predložené výdavky vo výške takmer 781 mil. eur. Slovensko už z dôvodu nedodržania záväzku z roku 2014 prišlo v závere minulého roka o 26,97 mil. eur v OP Výskum a inovácie.

Napríklad, SIEA podľa NKÚ neoverovala, či žiadateľ predložil všetky požadované informácie a dokumenty, či ich predložil včas a splnil podmienky poskytnutia príspevku. Hodnotenie odborných hodnotiteľov a ich slovné zdôvodnenie pridelených bodov nebolo v súlade s hodnotiacimi otázkami podľa príručky. Vo výzve ani príručke nebolo jasne špecifikované vylučujúce kritérium, na základe ktorého zo 462 žiadostí o NFP až 73 (takmer 16 %) nebolo schválených pre nesplnenie tohto kritéria. Agentúra tiež nezabezpečila dohľad nad odborným hodnotením, keď jeden z hodnotiteľov v rozpore s pravidlami vyniesol dokumenty z priestorov určených na hodnotenie. Na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka kontrolóri v Integrovanom regionálnom operačnom programe zistili konflikt záujmov, keď bol odborný hodnotiteľ zároveň aj zamestnancom žiadateľa, ktorého projekt hodnotil.

Závažné nedostatky odhalili kontrolóri vo Výskumnej agentúre. Agentúra, napríklad, umožnila podnikateľom, ktorí nemuseli mať dostatočnú spôsobilosť vykonávať kvalitné vedecko-výskumné aktivity, aby sa stali oprávnenými žiadateľmi. Pri hodnotení žiadostí boli hodnotiace bodované kritériá značne subjektívne. Zistenia by mal podľa NKÚ zachytiť vnútorný kontrolný systém, ten je však nedostatočný a procesy nie sú v súlade s princípmi efektívnosti, účelnosti a zákazu konfliktu záujmov. NKÚ poskytol výsledky kontroly orgánom činným v trestnom konaní.