BRUSEL 2. septembra (SITA - od vyslanej redaktorky Lucie Vittekovej) – Slovensko je po technickej stránke pripravené na Bratislavský summit, ktorý sa koná 16. septembra. Vrcholné podujatie slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie bude mať zároveň svoje pokračovanie počas predsedníctva Malty, v La Vallette. Proces, ktorý sa naštartuje v Bratislave, by mal vyvrcholiť v roku 2017 počas osláv 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv. Po stretnutí s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom v Bruseli o tom informoval slovenský premiér Robert Fico. Pokiaľ ide o témy, premiéri a prezidenti budú debatovať o migrácií, bezpečnosti, boji proti terorizmu, ale aj navýšení Junckerovho fondu či digitalizácii.
"Prvýkrát po rozhodnutí voličov vo Veľkej Británii (o brexite, pozn. SITA) budeme diskutovať o tom, ako má vyzerať Európska únia, ako budú nastavené priority a čo všetko chceme prediskutovať v procese, ktorý začíname nazývať Bratislavským procesom, pretože ho začneme summitom 16. septembra,“ povedal premiér. Keďže by bolo podľa neho príliš ambiciózne očakávať, že v Bratislave nájdu otázky na všetky odpovede, neformálny summit dvadsaťsedmičky nemá byť iba jednorazovou záležitosťou, ale má pokračovať na Malte. Ak chceme nájsť riešenie, tak na jednej strane musíme v Bratislave povedať, čo sú priority, a tomu sa musíme venovať v určitom procese, vysvetlil premiér. Fico si zároveň nemyslí, že by sa mali otvárať základné zmluvy, aj keď niektoré krajiny takýto postoj zastávajú. „Ak sa pýtate na zmenu nejakej legislatívy, základných zmlúv, toto všetko príde až pri diskusií o prioritách,“ myslí si. Ako šéf slovenskej vlády ale nezastáva pozíciu, že všetko je zlé, ale ani pozíciu, že nič netreba meniť.
Pokiaľ ide o hlavný cieľ Bratislavského summitu Fico chce, aby bol jasnou odpoveďou všetkým ľuďom, ktorí žijú v Európskej únii, a aby ukázal, že napriek rozhodnutiu voličov vo Veľkej Británii je EÚ životaschopná, pripravená si postaviť nové ambiciózne ciele a ochrániť občanov EÚ pred mnohými negatívnymi javmi. Dodal, že „EÚ by súčasne mala byť schopná vytvárať také životné a pracovné podmienky, aby Európa patrila medzi najatraktívnejšie miesta na zemeguli, kde ľudia chcú žiť, bývať a pracovať“. S tým súvisí téma migrácie, ktorá podľa šéfa exekutívy naďalej mimoriadne ovplyvňuje život v Európe.
Medzi najpodstatnejšie témy schôdzky lídrov premiér Fico označil boj proti terorizmu a bezpečnosť. „Ďalej sa budeme venovať investíciám. Je zhoda, že nie je možné len škrtať, a preto sú rôzne návrhy na posilnenie Junckerovho fondu. Chceme hovoriť o nových témach, ako je digitalizácia, iniciatívy pre mladých ľudí a predovšetkým si chceme stanoviť presnú diagnózu, kde sa dnes nachádza Európska únia,“ pokračoval Fico. Premiér ale nepredpokladá, že témou by mala byť obchodno-investičná dohoda s USA TTIP. „Určite bude táto zmluva súčasťou diskusie v rámci Bratislavského procesu, neočakávam však, že by bola nejaká dominantná na Bratislavskom summite,“ dodal s tým, že môže to byť síce spomenuté, ale venovať by sa mali veciam, ktoré na rozdiel od tejto dohody spájajú.
Po organizačnej stránke bude neformálny summit dvadsaťsedmičky rozdelený na tri časti. Dopoludnia budú lídri diskutovať na Bratislavskom hrade, naobedujú sa na lodi, ktorá pôjde smerom k Danubiane a následne sa tretia časť opäť odohrá na Hrade. Premiér by mal ešte v predvečer summitu absolvovať koordinačné stretnutia s predsedom Rady Tuskom, ale aj predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.
mt;lv