Vyšlo aj v DOM
ŠTRASBURG 6. júla (SITA - od vyslanej redaktorky Lucie Vittekovej) – Slovensko má záujem byť predsedníctvom, ktoré úzko spolupracuje s európskymi inštitúciami, ale zároveň predsedníctvom, ktoré bude pozorne načúvať aj individuálnym názorom členských štátov. Povedal to dnes premiér Robert Fico na tlačovej konferencii s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom po tom, ako v pléne predstavil priority slovenského predsedníctva.
Podľa Fica jeho pobytu v Štrasburgu dominovali témy brexitu, bratislavského summitu, ale tiež to, ako EÚ odpovie na hospodárske a sociálne otázky. „Asi bude málo hovoriť, že chceme hospodársky rast. Kto by nechcel? Asi bude málo hovoriť, že chceme viac práce pre mladých. Kto by nechcel?“ pýtal sa Fico s tým, že napĺňanie týchto cieľov je v európskej spoločnosti považované za samozrejmosť. „Aby sme boli atraktívnejší, budeme pravdepodobne hľadať niečo nové, inovatívne, čo ešte nebolo povedané,“ dodal s tým, že takáto diskusia by sa mala týkať aj problematiky bezpečnosti EÚ. Preto je podľa vlastných slov za „ostrú, priamu a otvorenú“ diskusiu lídrov dvadsaťsedmičky v Bratislave počas neformálneho summitu. „Musíme si povedať, akú novú ponuku dáme ľuďom,“ skonštatoval premiér.
„Neviem, kde skončíme, viem však, že ak si myslíme, že sa postavíme pred európsku verejnosť a povieme, že všetko je v poriadku, dávame neuveriteľné palivo ďalším referendám, ďalšej fragmentácii, javom, ktoré už nebudeme vedieť udržať,“ povedal na margo toho, čo od summitu on sám očakáva. Fico však ocenil už len priznanie, že nie všetko je s kostolným poriadkom. Myslí si, že dávno sa tak otvorene o Únii nehovorilo ako teraz, a to dáva dobrý predpoklad na to, aby sa veci pohli správnym smerom.
Podobne ako slovenský premiér je aj Schulz presvedčený, že sa nemôžeme uspokojiť iba s tým, že budeme o budúcnosti EÚ diskutovať. „Musí to byť o vôli 27 štátov kooperovať a začať efektívne konať a hľadať riešenia, to je centrálny cieľ,“ povedal Schulz. Predseda EP podľa svojich vlastných slov patrí k tým, ktorí si nemyslia, že na zmenu EÚ je potrebné otvorenie zmlúv o fungovaní Únie. „Nemusíme viesť inštitucionálne diskusie, nepotrebujeme zmeny v zmluvách,“ zdôraznil. Momentálne podľa Schulza potrebujeme urobiť dve veci – dobre zmanažovať brexit a vytvoriť Úniu, ktorá bude občanom prinášať konkrétne výsledky.
Na otázku, či by mal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyvodiť voči sebe personálnu zodpovednosť, Fico povedal, že keď sa pozrie na Junckera z národného pohľadu, musí mu poďakovať. „Bol pri mnohých vážnych otázkach Slovenska – pri našom vstupe do eurozóny. Musím pozitívne hodnotiť jeho postoj k Slovensku,“ povedal ďalej Fico s tým, že na základe rozhovorov s Junckerom vníma jeho záujem o sebareflexiu a zlepšenie a teší sa na spoluprácu s ním počas predsedníctva.
nr;lv