Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 22. mája (SITA) – Slovenský premiér Robert Fico zaželal svojmu estónskemu kolegovi Jürimu Ratasovi, aby sa predsedníctvu Estónska v Rade EÚ podarilo posilniť jednotu Európskej únie, získať si rešpekt a odovzdávať štafetu s pocitom, že sa im podarilo urobiť v prospech EÚ viac, ako iní čakali. Estónsko preberá predsedníctvo na najbližšieho polroka v júli. Pôvodne predsedníctvo v druhom polroku 2017 mali mať Briti, tí sa ho však pre brexit vzdali a Estónci nastúpia oproti pôvodnému harmonogramu o šesť mesiacov skôr. Ako v spoločnom vyhlásení po rokovaní objasnil Ratas, Estónsko si stanovilo štyri priority – otvorenú a inovatívnu ekonomiku EÚ, bezpečnosť a ochranu EÚ, digitálnu agendu a inkluzívny a udržateľný rast.
Premiér informoval, že ho zaujalo motto estónskeho predsedníctva, v ktorom sa hovorí „cez rovnováhu k jednote“. Fico tomu podľa vlastných slov rozumie tak, že estónske predsedníctvo má záujem zachovať jednotu v EÚ, ktorá je pre budúcnosť neuveriteľne dôležitá. „Že táto jednotnosť sa dá dosiahnuť aj inak ako len slepým počúvaním príkazov, slepým rešpektovaním, čo povedia tí silnejší. Pod jednotnosťou rozumiem, že každý členský štát Európskej únie musí mať právo prispieť k tejto jednote svojimi vlastnými názormi a návrhmi, a preto vnímam estónske motto ako motto, ktoré hovorí o väčšom rešpekte medzi členskými štátmi,“ povedal Fico s tým, že práve rešpekt niekedy v minulosti chýbal.
Fico Ratasa upozornil, že plnenie priorít predsedníctva ovplyvňujú aj neočakávané udalosti. Polrok estónskeho predsedníctva bude napríklad poznačený začatím rokovaní o brexite, diskusiami o budúcnosti Európskej únie, ale aj tým, čo nechá maltské predsedníctvo na stole. Šéf slovenskej vlády preto Estóncom zaželal primeranú flexibilitu. Varoval, že pod vplyvom nečakaných udalostí môže vývoj v EÚ nabrať novú dynamiku. „Želám si, aby krajiny ako Estónsko a Slovensko, ktoré patria medzi menšie, priniesli do EÚ viac rešpektu, vzájomného porozumenia. Keď ho budeme mať, EÚ bude mať aj viac jednoty,“ dodal premiér.
„Zopakujem, že sa pravdepodobne niekedy mýlime, ak ponúkame dookola európskej verejnosti stále tie isté témy. Myslím si, že ak sa máme baviť o európskej agende, je dôležité, aby aj Brusel rešpektoval národné témy, ktoré sú v individuálnych štátoch veľmi dôležité,“ povedal Fico s tým, že u nás dominuje téma, ako sa čo najrýchlejšie priblížiť priemeru životnej úrovne v EÚ. Fico Ratasovi zároveň poďakoval za pozvanie na summit, ktorý bude 29. septembra v Estónsku a bude venovaný digitálnej agende.
Estónsky premiér Ratas, ktorý je v úrade od novembra 2016, uviedol, že si plánujú osvojiť veľa z toho, čo sa Slovensku podarilo. Ako informoval, s Ficom diskutoval o témach, ktoré budú kľúčové pre Európu a hovorili o tom, čo urobiť pre to, aby bola EÚ zjednotená. „Sme radi, že na Slovensku máme partnera, ktorý zmýšľa veľmi podobne v témach, ktoré sú pre nás veľmi dôležité ako napríklad informatizácia a digitálna agenda,“ povedal Ratas. Ako ďalej pokračoval, v Estónsku už existuje generácia, ktorá žila iba v slobodnom svete a členstvo v EÚ považuje za samozrejmosť. „Práve preto som presvedčený, že je veľmi dôležité, aby sme ukázali, že ako 27 štátov dokážeme fungovať, ukázali, že EÚ v takejto zostave funguje a dokáže prijímať aj ťažké rozhodnutia,“ pokračoval Ratas.
„Úlohou predsedníctva v EÚ je hľadať nové riešenia a zároveň hľadať odvahu a rovnováhu v témach, kde sa to delí na nové a zaužívané, na rizikové a bezpečné, na veľké a malé, na východ a západ, na sever a juh,“ povedal estónsky predseda vlády s tým, že ich predsedníctvo sa k štyrom slobodám bude snažiť pridať piatu – slobodu toku dát. Estónsko sa bude zameriavať na štyri priority – otvorenú a inovatívnu ekonomiku EÚ, bezpečnosť a ochranu EÚ, digitálnu agendu a inkluzívny a udržateľný rast. Pripustil však, že ešte stále sú tu pokračujúce výzvy ako vojna v Sýrii, Ruskom okupované územia na Ukrajine a v Gruzínsku, či dôsledky hospodárskej krízy. Svoje vyhlásenia Ratas zakončil tým, že Estónsko si je vedomé, že im samým sa to nepodarí, potrebujú na to podporu a spoluprácu ostatných členských štátov.