FINANCIE: EK navrhla reformu pravidiel pre investičné spoločnosti

20. 12. 2017 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 20. decembra (SITA) - Európska komisia (EK) v stredu navrhla reformu pravidiel pre investičné spoločnosti. Cieľom je zjednodušiť život menším investičným spoločnostiam a zároveň dosiahnuť, aby najväčšie systémové spoločnosti začali podliehať rovnakému režimu ako európske banky. Po novom by väčšina investičných spoločností v EÚ už nemala ďalej podliehať pravidlám pôvodne určeným bankám. Informovalo o tom zastúpenie EK na Slovensku.

Tým sa podľa komisie zníži administratívna záťaž. Zároveň sa posilní hospodárska súťaž a zvýšia sa investičné toky bez ohrozenia finančnej stability. Najväčšie a najsystémovejšie investičné spoločnosti by však podliehali rovnakým pravidlám a dohľadu ako banky.

Tieto opatrenia majú prispieť k lepšiemu fungovaniu únie kapitálových trhov. Okrem bánk sa kapitálové trhy EÚ opierajú aj o niekoľko tisíc malých a veľkých investičných spoločností, ktoré poskytujú klientom poradenstvo, pomáhajú podnikom využívať kapitálové trhy, spravujú aktíva a zabezpečujú likviditu na trhu. Tým uľahčujú investície v celej EÚ.

Podpredseda Jyrki Katainen, zodpovedný za pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť, dodal, že cieľom komisie je znížiť náklady na dodržiavanie právnych predpisov EÚ. Aktuálny návrh na zjednodušenie a zefektívnenie prudenciálnych pravidiel pre investičné spoločnosti je podľa neho súčasťou tohto úsilia. “Náš súbor pravidiel musí podporovať rozhodujúcu úlohu, ktorú tieto spoločnosti zohrávajú pri smerovaní investičných tokov na kapitálových trhoch, a súčasne zabezpečiť primerané pokrytie rizík spojených s ich činnosťami,“ dodal Katainen.