Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 31. mája (SITA) - Problematike zlepšovania v oblasti rozvojovej pomoci bude venovaný prvý deň plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP). Európska únia a jej členské štáty sú globálne jej najväčšími poskytovateľmi, informovala agentúru SITA poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová (S&D, Smer-SD)
Rozvojová pomoc je podľa nej jedným z najdôležitejších nástrojov na vysporiadanie sa s globálnymi výzvami súvisiacimi s chudobou, nelegálnou migráciou, obchodom s drogami či klimatickými zmenami. „Tieto problémy sa netýkajú len krajín tretieho sveta. Ich dôsledky pociťujeme všetci a preto aj riešenia musia byť výsledkom vzájomnej spolupráce. Pomocou rozvojovému svetu tak pomáhame aj sami sebe,“ uviedla europoslankyňa.
Flašíková Beňová tvrdí, že rozvojová pomoc nemôže byť len posielaním finančných prostriedkov často skorumpovaným vládam v rámci nedemokratických režimov. „Peniaze sa v nich k ľuďom, ktorí ich reálne potrebujú, často ani nedostanú. Pomoc preto musí byť adresnejšia a zameraná na výsledky. Tie majú spočívať v merateľnom zlepšovaní kvality života tamojšej populácie,“ priblížila poslankyňa EP.
Vďaka rozvojovej pomoci dokáže aj Slovensko napriek tomu, že nepatrí medzi veľké krajiny, reálne ovplyvňovať dianie vo svete. Adresátmi pomoci sú v našom prípade napríklad Moldavsko, Gruzínsko, Bosna a Hercegovina, ale aj Keňa či Afganistan. Zameriava sa na sedem základných oblastí, medzi ktoré patrí zdravotníctvo, vzdelávanie, budovanie občianskej spoločnosti či podpora podnikania. „Nepochybne v nich máme sami veľa čo zlepšovať. Príbeh Slovenska je však jednoznačne úspechom a o odovzdávanie našich skúseností v rozvojových krajinách je veľký záujem,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.