INVESTÍCIE: EK preinvestuje do inovačných projektov 30 miliárd eur

27. 10. 2017 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 27. októbra (SITA) - Európska komisia (EK) preinvestuje počas troch rokov do inovačných projektov 30 miliárd eur. Investície pôjdu do oblastí ako migrácia, bezpečnosť, klíma, čistá energia a digitálna ekonomika. „Umelá inteligencia, genetika, technológia blockchain potvrdzujú, že veda je v centre pozornosti súčasných prelomových inovácií, ktoré sú v súčasnosti najsľubnejšie. Európa má popredné miesto v oblasti vedy a technológie a bude zohrávať mimoriadne dôležitú úlohu pri podpore inovácie," uviedol eurokomisár pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas.

Medzi hlavné projekty, ktoré EK podporí, patrí napríklad nízkouhlíková budúcnosť odolná voči zmene klímy, na ktorú pôjde celkovo 3,3 miliardy eur. Do oblasti obehového hospodárstva sa preinvestuje jedna miliarda eur, do digitalizácie a premeny európskeho priemyslu a služieb 1,7 miliardy eur, do bezpečnostnej únie jedna miliarda eur a do projektov zameraných na migráciu 200 miliónov eur.

EK taktiež vyčlení 2,2 miliardy eur na projekty čistej energie v štyroch navzájom prepojených oblastiach, a to obnoviteľné zdroje energie, energeticky hospodárne budovy, elektromobilita a riešenia ukladania energie. Do tejto sumy patrí aj 200 miliónov eur na podporu rozvoja a výroby ďalšej generácie elektrických batérií v Európe.