KALIŇÁK:Príčinou radikalizácie utečencov sú aj nesplnené sny o Európe

09. 11. 2016 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 9. novembra (SITA) - Nárast radikalizácie, nekontrolovateľná migrácia a teroristické hrozby spolu navzájom súvisia a opatrenia, ktoré prijímajú členské štáty Európskej únie, by preto mali byť komplexné. Na konferencii venovanej radikalizácii sa na tom dnes zhodli minister vnútra Robert Kaliňák s eurokomisárom pre migráciu Dimitrisom Avramopoulosom a eurokomisárom pre bezpečnosť Julianon Kingom. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov. Kaliňák na konferencii v Bruseli zastupoval Slovensko ako predsedajúcu krajinu v Rade Európskej únie.
"Nezvládnutá integrácia môže byť začiatkom radikalizácie. Dnes máme štvrte vo veľkých mestách ako Paríž, Brusel či Malmö, kde sa bojí ísť aj polícia,“ vyhlásil Kaliňák. Zdôraznil, že niektorí ľudia, ktorí do Európy prichádzajú, neuznávajú žiadne európske hodnoty a riadia sa vlastnými zákonmi. To sa musí podľa Kaliňáka skončiť. Dodal však, že "tí, ktorí k nám v rámci migračnej vlny prichádzajú, majú svoje sny a túžby a nezastaví ich žiadny zákon, žiadne pravidlo alebo príkaz. Niektorí majú predstavy, že prídu do Európy, kde budú dostávať peniaze bez toho, aby niečo pre spoločnosť urobili". Ak sa tento ich sen podľa ministra rozplynie, nastúpi skepsa a ľudia sa začnú radikalizovať.
Viac ako na rozdeľovanie migrantov by sa podľa Kaliňáka mali členské štáty zamerať na dôslednú ochranu hraníc, zastavenie nekontrolovateľnej migrácie a venovať sa presídľovacím programom. "Vybrať si ľudí ešte pred ich príchodom do Európy. Tých, ktorí sú skutočnými utečencami a ktorí si tú pomoc, ktorú im Európa poskytne, budú potom naozaj vážiť,“ zdôraznil Kaliňák. Migračná vlna, nárast radikalizácie či teroristických hrozieb nie sú podľa ministra vnútra ako povodeň či zemetrasenie, ktoré prichádzajú bez varovania. Majú svoje príčiny, ako je napríklad destabilizácia krajiny či vojenský konflikt. Z minulosti a nesprávnych rozhodnutí by sme sa preto podľa neho mali poučiť. "Ak začneme s vojenskou intervenciou, mali by sme rozprávať s komunitami, ktoré už v členských štátoch sú. Aby naše rozhodnutia pochopili a aby nenastali problémy, ktoré dnes môžeme vidieť v Líbyi alebo Sýrii,“ dodal Kaliňák.
Na konferencii zdôraznil aj to, že na strane Islamského štátu dnes bojuje štyritisíc ľudí z členských štátov Európskej únie. Hoci časť z nich sa už vrátila do Európy, viac ako polovica je stále v Sýrii a Iraku.


bl;di