KDH: Štefanec pripúšťa debaty o integrácii Európy

05. 06. 2017 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 5. júna (SITA) - Diskusie o tom, ako bude vyzerať integrácia európskych krajín sú intenzívne a najviac naberajú na obrátkach v krajinách mimo eurozóny, ktoré cítia hrozbu, že sa môžu ocitnúť mimo jadra Európskej únie. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii europoslanec a člen predstavenstva KDH Ivan Štefanec. Rozdeľovanie krajín do viacerých kategórií nepovažuje za správne a obáva sa, že by mohlo viesť k nárastu euroskepticizmu.

Podľa Štefanca sa môže stať, že Francúzi a Nemci sa dohodnú na akomsi zrýchlení a ostatné európske krajiny im nebudú stíhať. „Práve preto je v záujme Slovenska, aby patrilo do toho užšieho jadra. Podarilo sa nám dostať Slovensko do najužších európskych klubov a chceme, aby sme tam zostali,“ povedal Štefanec a dodal, že v tejto téme súhlasí i s vládou a integráciu považuje za spoločný cieľ. Zdá sa mu však paradoxné, že premiér uvažuje pri dlhovej brzde o výnimkách. Slovensko podľa neho musí dodržiavať rovnaké pravidlá ako každý iný člen eurozóny. „Pohľad na schopnosť dodržiavať pravidlá môže rozhodovať o tom, či krajiny budú v tej lepšej, alebo horšej kategórii. Ale nikto nevie, ako to dopadne, debaty stále prebiehajú,“ dodal Štefanec.

KDH je za stanovenie jasných pravidiel a rovnaké šance pre všetky krajiny. Štefanec ako pozitívny príklad spomenul práve eurozónu. „Zo súčasných 28 krajín únie má 19 štátov zavedené euro, a práve to je príklad užšej integrácie. Podstatné je, že všetky krajiny majú šancu do eurozóny vstúpiť,“ povedal Štefanec. Okrem Veľkej Británie a Dánska každá z krajín EÚ záväzok vstúpiť do eurozóny aj prijala a je len na nej, kedy ho splní. Podľa Štefanca si aj Česi uvedomujú, že keby sa jadro Európy sústredilo okolo krajín eurozóny, ocitli by sa mimo neho.

Štefanec pripomenul, že KDH je v téme integrácie Európskej únie aktívne a uviedol i konkrétne príklady, ako si vzájomnú spoluprácu členských krajín predstavuje. Hnutie bude i naďalej podporovať bankovú úniu a uvíta aj vytvorenie kapitálovej únie, čo by znamenalo lepší prístup pre kapitálove zdroje najmä pre malých a stredných podnikateľov, ktorí v Európe vytvárajú väčšinu pracovných miest. K fiškálnej únii sa však KDH stavia opatrne a hoci v princípe ju podporuje, je za dodržiavanie „veľmi prísnych pravidiel“, aby sa dlhy neprelievali z jednej krajiny do druhej. Europoslanec pripomenul, že podobný názor zastávajú i nemeckí kresťanskí demokrati (CDU) a rovnako odmietajú spoločný dlh. Štefanec spomenul i podporu integrácie v oblasti digitalizácie, energetiky a bezpečnosti.

Na druhej strane sú kresťanskí demokrati za zachovanie suverenity v oblasti daní, rodinného práva i v oblasti sociálnych či penzijných vecí. Člen predstavenstva KDH Andrej Klapica považuje niektoré z návrhov za nebezpečné pre Slovensko a slovenských podnikateľov. „Narážam najmä na zákony, ktorých cieľom je zosúladiť sociálny a pracovno-právny systém. Ak by naši malí a strední podnikatelia chceli dodržiavať tie isté pravidlá ako vo Francúzsku alebo v Nemecku, Slovensko by stratilo konkurencieschopnosť a nemali by sa lepšie ani naši zamestnávatelia,“ povedal Klapica.

K téme spolupráce v Európe sa vyjadril i premiér Robert Fico, keď v piatok vyhlásil, že ak nastane model viacrýchlostnej Európy, urobí všetko pre to, aby Slovensko patrilo do elitnej A-kategórie. Dodal, že je potrebné, aby sa krajiny, ktoré majú spoločnú menu, viac zbližovali.