BRATISLAVA 14. januára (SITA) - Predsedníctvo v Rade EÚ ponúka Slovensku bezprecedentnú prestíž, ale aj priamo s tým spojenú obrovskú zodpovednosť. Zároveň sa Slovensko ako členská krajina EÚ počas druhého polroka 2016 ocitne v doteraz nepoznanej polohe. Vyplýva to zo slov štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a splnomocnenca vlády pre predsedníctvo Ivana Korčoka. "Kým doterajších 11 rokov nášho členstva v EÚ bolo vedených najmä záujmom o to, ako čo najlepšie obhájiť a dosiahnuť špecifický slovenský záujem, tak predsedníctvo je nová poloha, kde v popredí stojí spoločný záujem a záujem úzko národný ide na šesť mesiacov bokom," povedal Korčok na dnešnej tlačovej konferencii o holandskom predsedníctve s tým, že dôležitou agendou bude po vzore Holandska nemať národnú agendu. "Znie to ako banalita, ale treba mať na to odvahu. Toto je príklad toho, čo môže Úniu potiahnuť dopredu," poznamenal Korčok.
V týchto dňoch vstupujeme do finálnej fázy prípravy slovenského predsedníctva (SK PRES), pričom hlavnou úlohou je pripraviť náš program a zároveň finalizujeme naše logistické a personálne prípravy. "Na jednom z posledných rokovaní súčasnej vlády budú odsúhlasené východiská programu a prehľad sektoriálnych politík a legislatívnych a nelegislatívnych návrhov, o ktorých vieme takmer s istotou povedať, že budú na stole SK PRES," vysvetlil splnomocnenec a dodal, že konkrétne priority potom odsúhlasí nová vláda približne v polovici júna, teda tesne pred prevzatím predsedníctva.
Takmer s istotou možno podľa Korčoka povedať, že priority SK PRES budú tvoriť financie a rozpočet či revízia finančného rámca na roky 2014 - 2020. Veľký dôraz budeme klásť aj na zásadný pokrok v tvorbe únie kapitálových trhov. Ministerstvo financií bude podľa Korčoka chcieť pohnúť aj s agendou fiškálnej únie. Dôležitá bude aj téma energetickej únie, kde budeme klásť veľký dôraz na to, aby sa EÚ držala základných princípov energetickej únie, okrem iného napríklad v oblasti diverzifikácie trás plynu. Budeme pracovať aj v oblasti jednotného trhu s digitálnou ekonomikou, čo je aj jeden z pilierov súčasného holandského predsedníctva. Silným tematickým blokom bude aj migrácia. "Veľmi by sme si želali, aby holandské a slovenské predsedníctvo nebolo nútené sa v oblasti migrácie venovať krízovému manažmentu. Toto je realita roka 2015," skonštatoval Korčok s tým, že s migráciou súvisia aj ďalšie dôležité veci, kde EÚ potrebuje urobiť pokrok ako napríklad ochrana hraníc a otázka legálnej migrácie. "Tých tém bude viac, konkrétnejší budeme v júni," dodal.
Podľa Korčoka Slovensko pristupuje k svojmu prvému predsedníctvu s veľkým rešpektom, ale aj ambíciou. Pilierom úspechu sú podľa neho tri základné atribúty. "Realistický program predstavuje 50 percent úspechu, 25 percent tvoria schopní zodpovední profesionáli a ďalších 25 percent je aj o šťastí. Máme pod kontrolou veľa vecí, ale nemáme pod kontrolou medzinárodný vývoj a veľmi často predsedníctva, ktoré sú dobre naplánované, sa nakoniec musia venovať veciam, ktoré sa nedajú naplánovať," uviedol Korčok.
Štátny tajomník MZV zároveň podotkol, že Holandsko prebralo predsedníctvo za veľmi náročných a ťažkých okolností. Súčasnú situáciu podľa neho vystihuje veľká miera neistoty, ktorá je daná najmä migračnou krízou a ťažkou situáciou v oblasti bezpečnosti. K nej podľa splnomocnenca prispieva aj nejasnosť o zotrvaní Veľkej Británie v Európskej únii. Situáciu, v ktorej Holandsko preberá vedenie Únie, vystihujú aj obrovské očakávania, dodal Korčok. "Obrovské logické a legitímne očakávania našich občanov, že táto neistota sa nebude zvyšovať. Európska únia je nesporne jedným z hlavných inštrumentov, ktoré nám majú pomôcť túto neistotu odstraňovať," dodal. Korčok taktiež zdôraznil, že Slovensko má plnú dôveru, že Holandsko zvládne mimoriadne ambiciózny program, pretože je to veľmi skúsená krajina, ktorá predsedá 12. krát.
bl;lv