KORČOK: Rokovania o brexite budú komplexné

29. 03. 2017 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 29. marca (SITA) – Tým, že Veľká Británia dnes aktivovala článok 50, ktorým sa spúšťa odchod členskej krajiny z Európskej únie, sa vyjasnia otázky o ďalšom postupe. Na strane Únie sa začína príprava na rokovania, ktorá vyústi mimoriadnym summitom o brexite 29. apríla. Dnes po rokovaní vlády to pre médiá uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. Zároveň potvrdil, že Slovensko sa bude uchádzať o získanie Európskej agentúry pre lieky (EMA).

Podľa Korčoka veľa závisí od toho, ako Veľká Británia žiadosť o odchod naformulovala. Korčok upozornil, že Úniu čakajú komplexné rokovania, keďže ešte nikdy o odchode členského štátu nerokovala. „Za Slovensko chcem povedať, že Britániu považujeme teraz, ale aj v budúcnosti, za veľmi dôležitú krajinu. Ekonomicky je to silný investor na Slovensku. Našou prioritou je presadiť záujmy našich občanov v Británii, ale mať aj po odchode nastavené veľmi dobré bilaterálne vzťahy,“ doplnil štátny tajomník MZV.

Korčok dnes zároveň opätovne potvrdil, že Slovensko sa bude uchádzať o získanie Európskej agentúry pre lieky. Ide o významnú inštitúciu, uvedomujeme si, že konkurencia z iných členských krajín bude silná. „Na Slovensku zatiaľ žiadna agentúra nesídli. Budeme sa usilovať o získanie. Je to obrovská agentúra, ktorá má tisíc zamestnancov, musíme ponúknuť adekvátne prostredie. Je to o umiestnení všetkých zamestnancov, rodinných príslušníkov, vytvorení celej infraštruktúry, ale ideme sa o to pokúsiť,“ dodal Korčok.

Na summite 29. apríla v Bruseli lídri EÚ27 potvrdia mandát pre hlavného vyjednávača Európskej komisie pre brexit Michela Barniera a schvália pokyny, akými sa jeho tím počas rokovaní bude riadiť. Ministri sa na rade pre všeobecné záležitosti budú na mesačnej báze informovať o tom, ako postupujú rokovania a Barnierov mandát bude predmetom permanentnej kontroly.

Medzi aktiváciou brexitu a summitom k brexitu pripraví slovenská medzirezortná pracovná skupina vládny materiál, ktorý kabinet prerokuje pravdepodobne v polovici apríla. V mesačnom období medzi notifikáciou a summitom sa budú pripravovať usmernenia, ktoré vydá Európska rada. V priebehu mesiaca bude každá krajina prichádzať so svojimi predstavami a prioritami. Našimi sú finančné otázky, práva našich občanov žijúcich vo Veľkej Británii.

Britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow dnes odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list podpísaný britskou premiérkou Theresou May. Veľká Británia tak aktiváciou článku 50 oficiálne požiadala o odchod z Európskej únie.

Briti o odchode rozhodli v referende, ktoré sa konalo vlani 23. júna. Vtedajší premiér a zástanca zotrvania v EÚ David Cameron po referende odstúpil, nahradila ho vtedajšia ministerka vnútra Theresa May. Hoci bola takisto v tábore zástancov za zotrvanie krajiny v EÚ, podľa doterajších vyjadrení bude dokonca presadzovať tvrdý brexit, čiže úplný odchod zo spoločného trhu EÚ. Rokovania o odchode by sa mali skončiť do dvoch rokov, pokiaľ ich lídri jednomyseľne nepredĺžia. Dohodu s Britániou môže vetovať ktorákoľvek krajina EÚ vrátane samotnej Británie.