Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 22. februára (SITA) – Štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok dnes na Národnom konvente o EÚ diskutoval o mýtoch a faktoch o Európskej únii. Vysvetľoval, prečo nie je žiaden diktát Bruselu, ako je to so suverenitou Slovenska či o „nikým nevolených byrokratoch v Bruseli“. Národný konvent o EÚ pod názvom #MYSMEEÚ sa začal dnes na Bratislavskom hrade a bude pokračovať v ďalších siedmich mestách.
Korčok začal vyvracaním mýtu o tom, že Slovensko prišlo o suverenitu. „To, že sme členom Európskej únie, nás o nič neoberá, ale výrazným spôsobom nám pomáha presadzovať naše záujmy,“ povedal štátny tajomník s tým, že cez víkend aj na bezpečnostnej konferencii v Mníchove z úst nemeckého ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela zaznelo, že EÚ neznamená stratu suverenity, ale jej získanie. „Keď preženieme otázku suverenity, tak jediná suverénna krajina je Severná Kórea. Žiadna iná krajina, ktorá žije v globalizovanom svete, sa nemôže uzavrieť, lebo na to doplatia občania,“ dodal štátny tajomník. „Neviem si predstaviť, že vo svete, kde je všetko prepojené, bude Slovensko nejakým ostrovom,“ pokračoval Korčok.
Štátny tajomník takisto hovoril o „nikým nevolených úradníkoch v Bruseli, ktorí o nás rozhodujú“. Ako vysvetlil, títo byrokrati rozhodujú presne o tom, o čo ich požiadajú členské štáty. „Prijali sme nejaké dohody, zmluvy a povedali sme, že to bude Európska komisia, kto bude pozerať členským štátom na prsty,“ pokračoval vo vyvracaní mýtov. Pokiaľ chce niekto Európsku úniu kritizovať, tak, samozrejme, môže, ale nech je konkrétny, vyzval Korčok. Reči o tom, že Únia zase niečo diktuje bez konkrétnych príkladov poctivej diskusii, nepomôžu.
Korčok si myslí, že Európska únia prináša Slovensku hlavne bezpečnosť a stabilitu. Osobne je presvedčený o tom, že tieto dve veci sa bez EÚ zabezpečiť nedajú. Takisto pripustil, že Slovensko sa blíži k tomu, že sami budeme finančne podporovať slabšie krajiny. Pripomenul, že tie európske peniaze, za ktoré sa stavajú napríklad cesty na Slovensku, nie sú nejaké imaginárne peniaze odniekiaľ z Bruselu, ale sú to peniaze konkrétnych daňových poplatníkov z iných krajín. Tu dodal, že Nemecko dáva do rozpočtu 20 miliárd eur v čistom a je krajinou, ktorá je najčastejšie prehlasovaná, keď sa rozhoduje väčšinou. Napriek tomu tam nezaznievajú hlasy o strate suverenity či zbytočnosti EÚ. Zároveň štátny tajomník objasnil, že malé krajiny sú vo vzťahu k väčším zvýhodnené – napríklad počtom europoslancov.
„Nie sme len do počtu, nerozhoduje sa o nás bez nás. Aj keď sa nie vždy rozhoduje konsenzom, sedíme pri stole, ponúkame argumenty,“ vyvrátil ďalší mýtus o tom, že Slovensko nemá v Únii žiadne slovo. Na otázku, akú Úniu chce, Korčok odpovedal „fungujúcu“. Vysvetlil, že zásadné rozhodnutia sa vždy prijali, keď bola Únia v kríze. Nemôžeme si však už dovoliť mať strach o svoju menu, musíme zvládnuť migráciu, výzvou ostáva bezpečnosť a obrana. Takisto si myslí, že treba prekonať delenie na dva nezmieriteľné tábory – na tých, ktorí sú presvedčení, že jedinou odpoveďou je väčšia integrácia a nič iné nemôže fungovať a tých, ktorý odmietajú akúkoľvek integráciu. Zároveň si praje, aby Únia už nebola „papierovým tigrom“ v zahraničnej politike. Väčšie slovo by mala mať podľa neho napríklad v konflikte na Ukrajine. Otázkou je, či by väčšia spolupráca nebola na prospech napríklad pri výmene spravodajských informácií. Na druhej strane si nemyslí, že treba preniesť viac kompetencií na Európsky parlament.