KULTÚRA: Počas predsedníctva EÚ ukážeme, čo považujeme za krásne

07. 06. 2016 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 7. júna (SITA) - Slovensko ako krajinu talentovaných ľudí predstaví multimediálny projekt Hľadanie krásy. Projekt zložený z putovnej výstavy a webstránky http://www.hladaniekrasy.sk je jednou z kultúrnych aktivít, čo nás bude od 1. júla reprezentovať v Európe počas predsedníctva v Rade EÚ. Webstránka je verejnosti prístupná oddnes a výstavu slávnostne otvoria 11. júla v Bruseli. “Filozofia projektu bude možno aj terčom kritiky, pretože hľadanie krásy budú niektorí považovať za niečo patetické, gýčové, čo v dnešnej dobe nepotrebujeme. Chceme krásu hľadať na miestach, ktoré sú možno neobvyklé. Vyzývame ľudí, aby hľadali krásu okolo seba, vo svojich domovoch, v meste, kde žijú, v drobných veciach, ktoré si doteraz nevšímali,“ povedala pre agentúru SITA o projekte po dnešnej tlačovej besede jeho kurátorka Mária Rišková.
“Historicky prvé predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie je jedinečnou príležitosťou ukázať našu krajinu v tom najlepšom svetle. Samozrejme, je našou ambíciou ukázať aj našu kultúru, našich umelcov a preto máme veľmi komplexný kultúrno-spoločenský program, ktorý bude nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, v Bruseli, Štrasburgu a na našich zastupiteľských úradoch v zahraničí,“ konštatoval pre SITA po tlačovej besede Róbert Zoľák zo sekretariátu predsedníctva SR v Rade EÚ Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Upozornil, že projekt Hľadanie krásy je iba jedným z desiatok až stoviek kultúrnych aktivít zaradených do programu predsedníctva SR v EÚ.
Projekt Hľadanie krásy (Searching for Beauty) pripravili mladé a oceňované výtvarníčky Michaela Čopíková a Veronika Obertová tvoriace pod značkou Ové Pictures, spolu s kurátorkou a riaditeľkou Slovenského centra dizajnu (SCD) Máriou Riškovou na výzvu ministerstiev zahraničných vecí a kultúry. Príprava trvala rok. Výsledkom je multimediálna výstava a webová stránka. Webstránka http://www.hladaniekrasy.sk alebo po anglicky http://www.searchingforbeauty.eu je vlastne online galériou a zároveň generátorom GIF-ov (graphics interchange format), ktoré umožňujú jednoducho vytvárať krátke animácie a zdieľať ich na sociálnych sieťach. Vytvárať svoje jednoduché videá môžu jednotlivci, ale aj inštitúcie, pre ktoré SCD pripravilo špeciálnu výzvu. Svoj GIF už pridal napríklad aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a jeho obsahom sú minianimácie z jeho pracovných ciest. Medzi tými, čo už na novú webstránku prispeli GIF-mi, sú tiež režisér Marko Škop, scenárista Ján Gordulič, módna dizajnérka Dana Kleinert, výtvarníci Viliam Slaminka a Rita Koszorús, biofyzička Ľuba Lacinová, architekt Martin Skoček a ďalší.
Každý, kto na web niečo pridá, zároveň súhlasí s podmienkami webu, ktorý napríklad zakazuje vulgárne príspevky. Vkladať svoje videá alebo fotografie môže každý, cez mobilný telefón, digitálny fotoaparát či kameru. Stačí si pripraviť súbor fotografií, z ktorých na webe vznikne animácia. Záujemcovia si otvoria webstránku, kliknú na ´pridať GIF´, ďalej si vyberú či pridajú fotografie alebo video, kliknú na funkciu ´vytvoriť GIF´ a následne ho už iba označia dvoma povinnými značkami (tagmi) – menom autora a krajinou. Dva povinné tagy sa doplnia ešte dvoma – jedným podľa kategórie príspevku a ďalším, ktorým autori spresnia svoj príspevok. Webstránka bude fungovať minimálne do konca nášho predsedníctva, teda do konca tohto roka. Kurátorka projektu Mária Rišková verí, že ju udržia aj ďalej a stane sa jednou z najväčších webstránok GIF-ov..
Hľadanie krásy je okrem webovej galérie aj multimediálna výstava. OVÉ Pictures v nej pracujú s interaktívnymi objektmi, ktoré vychádzajú zo starodávnych optických hračiek zoetrope, phenakytoskop a flipbook, stojacich na počiatku animácie a filmu. Slávnostné otvorenie putovnej výstavy bude 11. júla v bruselskom Parlamentáriu, návštevníckom centre Európskeho parlamentu. Zaujímavosťou je, že pre výstavu sa steny v galérii Parlamentária premaľujú načierno. Slovenský projekt pokračuje neskôr do Amsterdamu a Linzu a začiatkom roka 2017 sa predstaví aj na Slovensku divákom v Bratislave.

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukové správy na http://audio.sita.sk.


nr;tm