LAJČÁK: Hovoriť o tom, čo by bolo, keby nebola EÚ, je nebezpečné

19. 01. 2017 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 19. januára (SITA) - Únia je životaschopný projekt, ktorý je mimoriadne potrebný ako garant bezpečnosti v Európe tvárou v tvár narastajúcemu extrémizmu a nacionalizmu. Venovať sa diskusii o tom, čo by bolo, keby nebola EÚ, je nebezpečné. V úvodnom paneli 47. Svetového ekonomického fóra v Davose to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. V paneli tiež uviedol, že bezpečnosť, migrácia a zamestnanosť sú pre občanov EÚ kľúčovejšie než brexit. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor rezortu zahraničia. " Vypočuli sme si, čo chce Veľká Británia. Teraz by sme chceli počuť, čo je Londýn pripravený investovať do partnerstva s Európskou úniou," povedal v Davose Lajčák.
Lajčák vystúpil na ekonomickom fóre v troch paneloch - Post-EÚ éra, Nové usporiadanie Európy a Rusko vo svete. V téme postavenia Ruska a vzťahov s ním v budúcnosti Lajčák zdôraznil, že je potrebné nadviazať a udržiavať s Ruskom dialóg, pretože je jedným z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a aktívnym hráčom v globálnom meradle, "či sa nám to páči, alebo nie". "Nemôžeme ignorovať fakt, že Rusko sa stále aktívnejšie zapája do riešenia veľkých medzinárodných problémov, ako vidno na príklade Sýrie. Z nášho pohľadu je lepšie mať kritický dialóg, než žiaden dialóg s Ruskom a pokračovať v špirále vzájomného nepochopenia, zlyhaných očakávaní a stereotypov vo vnímaní druhej strany,“ povedal Lajčák počas panelovej diskusie s viacerými expertmi na danú tému z USA aj Ruska.
V treťom paneli venovanom bezpečnostným otázkam v súčasnej Európe Lajčák podčiarkol, že žijeme v časoch charakterizovaných eróziou pravidiel, čo vyúsťuje do pocitov neistoty u bežných občanov, ktorí žijú v strachu z terorizmu, radikálneho extrémizmu a pokračujúcej nestability v mnohých regiónoch sveta. Odpoveďou na tieto výzvy je podľa neho adaptovanie sa na nové nekonvenčné hrozby a maximalizovanie mechanizmov, ktoré máme k dispozícii s ešte väčším dôrazom na bezpečnosť a obranu.
Hlavnou témou Svetového ekonomického fóra je - Ako sa vyrovnať s pocitmi neistoty, diskontinuity a hlbokého odcudzenia spôsobenými transformačnými zmenami. V jednotlivých vystúpeniach účastníci fóra prinášajú svoje predstavy o riešeniach novodobých problémov, vízie do budúcnosti a analýzy pochybení. Zúčastní sa na ňom približne tritisíc lídrov, premiérov, ministrov zahraničných vecí a vysokopostavených a vplyvných osobností z celého sveta. Lajčák je prvým predstaviteľom vlády SR na tomto fóre po 15 rokoch.


nr;di