BRATISLAVA 20. júla (SITA) - O slovenskom predsedníctve v Rade EÚ a výzvach, ktoré stoja pred Európskou úniou diskutoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák na stretnutí s predstaviteľmi expertnej komunity mimovládneho sektora SR a následne s veľvyslancami členských krajín EÚ pre Slovensko. Ako informoval tlačový odbor ministerstva, na oboch stretnutiach zhodnotil šéf rezortu diplomacie doterajší priebeh slovenského predsedníctva z hľadiska pripravenosti a kapacít a pripomenul aj prvé dva konkrétne úspechy, ktoré sa podarilo dosiahnuť od začiatku júla - otvorenie dvoch kľúčových kapitol v prístupovom procese EÚ so Srbskom a dohodu členských štátov o budúcoročnom rozpočte.
Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ (SK PRES) zároveň intenzívne pracuje na príprave najvýraznejšieho podujatia SK PRES – neformálnej schôdzke premiérov a prezidentov 27 členských štátov v Bratislave 16. septembra, kde majú lídri diskutovať o budúcnosti EÚ po odchode Británie. S predstaviteľmi viac ako 30 subjektov vedeckej, podnikateľskej a akademickej komunity Lajčák rozbehol diskusiu o vízii budúcej Európy, ktorú by mali európski lídri ponúknuť svojim občanom.
„Slovensko je v najužšom kruhu európskych diskusií o budúcnosti EÚ, a preto je pre rezort diplomacie dôležité poznať názory a predstavy aktérov z rôznych oblastí spoločenského života a v diskusiách ich názory zohľadniť,“ uviedol Lajčák. Zdôraznil, že bratislavským summitom sa diskusie o EÚ neskončia a úlohou pre politické a spoločenské elity na Slovensku bude aktívne stimulovať aj serióznu domácu diskusiu o tom, ako Európsku úniu priblížiť viac k ľuďom.
O dianí v Európskej únii z pohľadu predsedníckej krajiny hovoril šéf slovenskej diplomacie na pracovnom obede s veľvyslancami členských krajín EÚ pre Slovensko. Zhrnul doterajšie podujatia a kroky SK PRES a oboznámil diplomatov s pripravovanými predsedníckymi zasadnutiami na Slovensku so zameraním na vonkajšie vzťahy a zahraničnú politiku.
Najbližšie budú v Bratislave zasadať ministri pre európske záležitosti na neformálnej Rade EÚ pre všeobecné záležitosti (GAC) a potom začiatkom septembra prídu do Bratislavy ministri zahraničných vecí EÚ na neformálnu Radu pre zahraničné záležitosti (Gymnich). Na oboch zasadnutiach sa plánuje aj účasť kandidátskych štátov a po septembrovej schôdzke sa ministri stretnú aj so svojimi kolegami z krajín Východného partnerstva. „Ani v čase, keď Únia čelí vlastným vnútorným výzvam, nemôžeme zabúdať, že sme globálny hráč a v našom susedstve sú partneri, ktorým musíme naďalej venovať našu pozornosť a pomáhať im v ich transformácii a približovaní sa k európskym hodnotám a štandardom,“ konštatoval
bl;lv