LAJČÁK: Príkladom pre brexit môže byť rozdelenie Československa

11. 07. 2016 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 11. júla (SITA) – Príkladom pre odchod Veľkej Británie z EÚ by malo byť podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka rozdelenie Československa. Ako povedal Lajčák na zasadnutí eurovýborov národných parlamentov Európskej únie a Európskeho parlamentu (COSAC) v Bratislave, pri delení Československa vládla atmosféra zodpovednosti. „Boli mnohé emócie, aj u nás boli. Ale delegácie boli dostatočne rozumné, aby rokovania viedli v záujme svojich krajín,“ povedal Lajčák s tým, že tak by to malo byť aj v prípade odchodu Veľkej Británie z únie.
Podľa Lajčáka únia a Británia sú vzájomne úzko prepojené. „Veľká Británia bude veľmi dôležitým partnerom pre EÚ,“ uviedol s tým, že treba dať čas britskej vláde, aby zaujala platformu pre rokovania. „Ale vedomie politickej neistoty by sa nemalo naťahovať. Občania musia vedieť, o čom sa rozhodlo v referende,“ zdôraznil.
Lajčák tiež zopakoval, že sa nezačnú žiadne rokovania o brexite pred oznámením o odchode. „ Apelujem na konštruktívny postoj oboch strán. Budeme sa potrebovať ekonomicky i ľudsky. Sú státisíce občanov, ktorí žijú vo Veľkej Británii a zas britskí občania žijú v EÚ. Ich komfort treba mať na mysli pri rokovaniach,“ konštatoval. Európska únia chce podľa ministra zachovať čo najlepšie vzťahy s Veľkou Britániou. Rokovania sa síce nemôžu začať skôr, ako Británia oznámi odchod, ale nemôžeme zostať nečinní.
Viacerí účastníci rokovania sa vyjadrovali k migračnej politike a žiadali prehodnotenie slovenského postoja k migrantom. Podľa Lajčáka migrácia nie je sezónna vec. „Migrácia nie je len byrokratická otázka. Administratívne riešenia ju nevyriešia,“ povedal s tým, že model kvót nefunguje. To, že ich Slovensko odmieta, neznamená, že nie je solidárne. Upozornil však, že SR je tranzitnou krajinou, kde traja zo štyroch migrantov, ktorí dostanú u nás azyl, aj tak odchádzajú. „Zastávame sa tvorivej solidarity,“ dodal.


bl;rp