MŽP: Envirorezort bol počas predsedníctva jedným z najvyťaženejších

03. 01. 2017 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 3. januára (SITA) - Envirorezort bol v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ jedným z najvyťaženejších rezortov. Agentúre SITA to povedal minister životného prostredia László Sólymos, ktorý za najväčší úspech považuje rýchlu ratifikáciu Parížskej dohody o boji proti klimatickým zmenám na európskej úrovni, vďaka ktorej Slovensko a Európska únia prispeli k tomu, že vstúpila do platnosti ešte pred klimatickými rokovaniami v marockom Marrákeši. "Boli sme spúšťačom celého procesu, preto sa v Maroku v novembri mohlo konať prvé zasadnutie zmluvných strán tohto dohovoru," vyhlásil Sólymos. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) malo počas predsedníctva štyri veľké medzinárodné podujatia organizované OSN, na ktorých muselo zabezpečovať servis pre členské štáty EÚ. "Na týchto medzinárodných konferenciách sme museli hovoriť v mene EÚ," bilancoval Sólymos. Okrem marockej konferencie o klimatickej dohode spomenul konferenciu v Rwande, kde ministri životného prostredia prijali pod slovenskou taktovkou dodatok k Montrealskému protokolu, ktorým sa zníži spotreba fluorovaných plynov. Tie síce v minulosti nahradili freóny, avšak ukázalo sa, že výrazne prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.
V Bratislave envirorezort zorganizoval veľkú medzinárodnú konferenciu s názvom Prechod na zelené hospodárstvo, na ktorej sa zúčastnilo vyše 500 expertov z desiatok krajín. Keďže Slovensko chce byť lídrom v strednej Európe v prechode na zelené hospodárstvo, MŽP bude v podobných fórach pokračovať aj v budúcnosti. Výsledkom konferencie je odštartovanie takzvaného Bratislavského procesu pre zelenú ekonomiku, ktorý bude platformou na výmenu skúseností, riešení a zhodnotenie pokroku smerom k obnoviteľnému hospodárstvu. Poslednou veľkou akciou bola Konferencia zmluvných strán Dohovoru o biologickej diverzite, ktorá sa konala v decembri v Mexiku.
Sólymos tiež vyzdvihol, že slovenskému predsedníctvu sa podarilo na európskej úrovni dosiahnuť dohodu medzi Európskym parlamentom, Európskou komisiou a Radou EÚ o obmedzení používania ortuti v priemysle. Uskutočnilo sa tiež historicky prvé formálne zasadnutie ministrov Východného partnerstva pre životné prostredie a zmenu klímy. Európska únia a šesť štátov Východného partnerstva (Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina) prijali ministerské vyhlásenie, v ktorom potvrdili svoj záväzok posilniť spoluprácu v tejto oblasti. Revízia systému obchodovania s emisnými kvótami (ETS) zostala podľa ministra síce ešte na stole, v tejto oblasti už však došlo k všeobecnej dohode, ktorej konečná podoba by mohla byť prijatá už vo februári. Nedoriešenou ostala aj problematika odpadového a obehového hospodárstva. "Pokročili sme v tom, že sme zjednotili spôsob, mechanizmus vyratúvania podielu separovaného odpadu na celom odpadovom hospodárstve," uzavrel Sólymos.


nr;kh