MŽP: Európsky parlament privítal kroky envirorezortu pri riešení nebezpečnej skládky v bratislavskej Vrakuni

01. 02. 2018 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 1. februára (SITA) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) privítali kroky ministerstva životného prostredia (MŽP) pri riešení nebezpečnej skládky v bratislavskej Vrakuni. Štátny tajomník MŽP Norbert Kurilla informoval dnes poslancov Výboru EP pre petície o posledných krokoch envirorezortu v prípade sanácie tejto environmentálne záťaže pochádzajúcej ešte z čias Chemických závodov Juraja Dimitrova. Výbor sa momentálne zaoberá petíciou občanov Vrakune za urýchlené riešenie tejto skládky. Ako informoval odbor komunikácie MŽP, EP ocenil najmä vyvážený prístup k informáciám a zasadenie sanácie skládky do širších súvislostí. „Opäť sa ukázalo, že otvorený prístup, uvedenie všetkých súvislostí a predovšetkým presné informácie dokážu prekonať nedorozumenia, ktoré neraz vychádzajú z nedostatočnej informovanosti niektorých poslancov,“ konštatoval Kurilla.

Na dnešnom stretnutí venovali špeciálnu pozornosť aj samotnému projektu sanácie. Metódu enkapsulácie koncom januára kritizovala trojica europoslancov zo Slovenska Pál Csáky, Monika Beňová a Ivan Štefanec. Podľa nich nie je možné problém vyriešiť len izolovaním toxického odpadu v podzemí, ide tak len o odsunutie problému pre ďalšie generácie. Pál Csáky dnes po vypočutí všetkých informácií pripustil, že enkapsulácia predstavuje reálnejšiu cestu. „Okolo Vrakune sa veľmi dlho a veľmi veľa hovorí. Som za otvorený prístup k informáciám, vítam diskusie. No rovnako je pre mňa dôležité, aby sa čo najskôr začali reálne práce na riešení záťaže. Tomu podriaďujeme maximum energie. A preto aj máme konkrétne výsledky,“ povedal v tejto súvislosti minister životného prostredia László Sólymos. V posledných mesiacoch envirorezort zabezpečil sanačný projekt, nezávislú odbornú oponentúru projektu, plán prác a verejné obstarávania.

V súčasnosti MŽP rokuje s niektorými vlastníkmi pozemkov, na ktorých sa má sanácia robiť. Tieto rokovania by mala urýchliť novela zákona o environmentálnych záťažiach, ktorú v stredu schválila vláda a o ktorej bude rokovať parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Novela umožňuje vyvlastnenie pozemkov, s majiteľmi ktorých sa štát nie je schopný dohodnúť. „Zavádzame inštitút vyvlastnenia alebo skôr dočasného užívania pozemku, na ktorom sa bude sanácia vykonávať,“ vysvetlil Sólymos s tým, že štát nechce takéto pozemky vyvlastňovať, lebo ich nepotrebuje nastálo. „Vieme majiteľovi ponúknuť nájom, kým tam sme, vieme pozemok aj odkúpiť, a to za reálnu cenu. Ak však má majiteľ nereálne požiadavky, štát potrebuje nástroj na to, aby vedel sanáciu vykonať,“ zdôraznil a dodal, že vo Vrakuni sa envirorezort nedokáže dohodnúť so štyrmi zo 16 vlastníkov takýchto pozemkov. Zdĺhavé rokovania s vlastníkmi by podľa Sólymosa sanáciu nemali oddialiť o viac než dva, tri mesiace. Začať by sa mala ešte tento rok.

Chemická skládka z bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova sa nachádza na rozhraní mestských častí Bratislava - Ružinov a Vrakuňa na ploche cca 4,65 hektára. V rokoch 1966-1980 tu uložili viac ako 100-tisíc kubických metrov odpadu bez vybudovania nepriepustných tesniacich prvkov. Na sanáciu majú použiť metódu enkapsulácie, ktorou obsah skládky izolujú od okolitého prostredia. Súčasťou sanácie bude aj čerpanie a čistenie kontaminovaných podzemných vôd v okolí skládky.